CERATIOMYXA FRUTICULOSA (O. F. Müll.) T. Macbr. – válečkovka keříčkovitá / rohačka kríčkovitá

Syn.: Byssus fruticulosa O. F. Müll., Ceratiomyxa fruticulosa (O. F. Müll.) T. Macbr., Ceratiomyxa mucida (Pers.) J. Schröt., Ceratium mucidum (Pers.) J. Schröt., Famintzinia fruticulosa (O. F. Müll.) Ladó, Isaria mucida Pers.
Taxonomické zařazení (podle Index Fungorum): Protozoa – prvoci, Amoebozoa – měňavkovci, Protostelia, Incertae sedis, Protostelida
Čeleď: Ceratiomyxaceae J. Schröt. – válečkovkovité

Ceratiomyxa fruticulosa

Ceratiomyxa fruticulosa

Rozšíření a ekologie: Je to téměř kosmopolitní, hojný druh. Vyskytuje se celoročně, nejčastější je v teplých letních měsících po dešti. Vyrůstá saprofytně v lesích na trouchnivějícím dřevě – na pařezech a klestí listnatých i jehličnatých stromů, v trhlinách ve dřevě, v mechu.

Popis: Plodnice (sporokarpy) jsou velmi jemné, bílé, někdy žlutavé výrůstky tvořící skupiny nebo keříčky podobné korálům, pokrývající plochu až mnoha desítek cm2. Jednotlivé plodnice jsou 1–5 (někdy až 10) mm dlouhé, a do 0,5 mm tlusté. Mají slizovitou konzistenci. Plasmodium má podobu vodnatého bíle zkaleného hlenu. Spóry (exospóry) se tvoří na povrchu plodnic, na rozdíl od ostatních druhů hlenek. Jsou průhledné, téměř kulovité, 8–11 μm.

Poznámka: Je nezaměnitelná. Někdy se rozlišuje jako její varieta válečkovka keříčkovitá síťovitá (Ceratiomyxa fruticulosa var. porioides). Ta je ale mnohdy uváděna jako samostatný druh Ceratiomyxa porioides.

Ceratiomyxa fruticulosa
Ceratiomyxa fruticulosa

Fotografováno ve dnech 4. a 13. 5. 2008 (Česko, u Roztok).