CHIASTOPHYLLUM OPPOSITIFOLIUM (Ledeb.) A. Berger

Syn.: Cotyledon oppositifolia Ledeb. ex Nordm., Umbilicus oppositifolius Ledeb.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Chiastophyllum oppositifolium

Rozšíření: Endemit Kavkazu, vyskytuje se ponejvíce v západní části Velkého Kavkazu, a to jak na severní, tak jižní straně hlavního hřebene, ve východní části Zakavkazska je vzácnější. Byl popsán z Abcházie.

Ekologie: Roste na lesnatých svazích, v bučinách, na kamenitých a skalnatých stráních, často na vápenci, v nadmořských výškách od 1700 až do 2600 m. Kvete od května do července.

Chiastophyllum oppositifolium

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 15–30 cm vysoká. Lodyha je poléhavá, lysá, květonosné větve jsou přímé. Listy jsou řapíkaté, křižmostojné, dužnaté, vejčité až skoro okrouhlé, spodní až 4 cm dlouhé, horní menší, na okraji chobotnaté až vroubkované, na vrcholu tupé, lysé. Květenství je terminální, latnaté; listeny jsou šídlovité, zhruba stejně dlouhé jako květní stopky, květy jsou 5četné, nejprve odstálé, později nicí; kališní cípy jsou volné, vejčité, špičaté; koruna je 4–5 mm dlouhá, nažloutlá, s 5 cípy, které jsou přímé, kopinaté, špičaté, 2–2,5krát delší než kalich; tyčinek je 10. Plody jsou měchýřky.

Využití: Zajímavá rostlina, pěstuje se na přistíněných místech evropských zahradních skalek.

Poznámka: Rod Chiastophyllum je monotypický – jediný zástupce v rodu.

Chiastophyllum oppositifolium
Chiastophyllum oppositifolium

Fotografováno v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu, na jižním úpatí Fištu).