Syn.: Dovea mucronata (Nees) Mast., Elegia mucronata (Nees) Rchb. ex Kunth, Elegia panicoides Kunth, Restio mucronatus Nees
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Chondropetalum mucronatum
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice: v provincii Western Cape od Kapského poloostrova na východ po pohoří Langeberg Mts.
Ekologie: Provází formaci fynbos, zejména na návětrných svazích a na místech ovlivňovaných mlhami na propustných, ale vodou dobře zásobených půdách, netvoří souvislé porosty. Lokality leží v širokém rozpětí nadmořských výšek 50–1900 m. Kvete na jaře, semena dozrávají před dalším kvetením. Po požáru hyne, obnovuje se ze semen.
Chondropetalum mucronatum
Popis: Vytrvalá dvoudomá bylina vysoká až 2,5 m; tvoří menší polykormony pomocí krátkých podzemních výběžků; stonky jsou silné, 4,5–6 mm v průměru, na průřezu často poněkud smáčknuté, olivově zelené, hladké nebo jemně hrbolkaté, nevětvené. Listy jsou přeměněny v nezelené opadavé pochvy, jsou volně svinuté, 5–13 cm dlouhé, žlutavé až hnědé, na okraji vždy hnědožluté, kožovité, na okraji úzce blanité, na vrcholu špičaté, s hrotem 4–20 mm dlouhým. Samčí rostliny tvoří latu 5–16 cm dlouhou, tvořenou více jak 20 klásky, s opadavými toulci; klásky jsou na krátce stopkaté nebo přisedlé, elipsoidní až vejcovité, 4–7 mm dlouhé a 2–6 mm široké, s 4–7 květy; plevy jsou 2–4 mm dlouhé, podlouhlé až vejčité, zašpičatělé; okvětí je 2,5–3 mm dlouhé. Samičí květenství je přerušované, 6–20 cm dlouhé, složené z více než 20 klásků; nese více vytrvalých toulců, v nichž jsou ukryty klásky; klásky jsou 5,5–16 mm dlouhé, s 3–6 květy, bez sterilních plev; plevy jsou 4,5–8 mm dlouhé, podlouhlé až vejčité, zašpičatělé, osinaté; okvětní lístky jsou 4,5–6 mm dlouhé,víceméně stejné; staminodia jsou přítomna; semeník je svrchní, trojpouzdrý, blizny jsou 3, péřité. Plody jsou tobolky; semena jsou 2,4–3 mm dlouhá, bez masíčka.
Ohrožení a ochrana: Rozšířený druh, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) přiřazený do kategorie taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Chondropetalum mucronatum
Chondropetalum mucronatum
Chondropetalum mucronatumChondropetalum mucronatum
Chondropetalum mucronatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, vrchol Stolové hory).