Nová španělská královská vyhláška o ochraně ohrožených druhů vstoupila v platnost dne 4. února 2011 – Real Decreto 139/2011, de 4 de febrero, para el desarrollo del Listado de Especies Silvestres en Régimen de Protección Especial y del Catálogo Español de Especies Amenazadas. Vyhláška se vztahuje k zákonu 42/2007, ze dne 13. prosince 2007, o přírodním dědictví a biodiverzitě.
Granada
Vyhláška druhy rozděluje do dvou kategorií:
1. En peligro de extinción – tedy ohrožené, což jsou ty taxony, jejichž přežití je již přímo nepravděpodobné, pokud se nezmění podmínky jejich další existence;
2. Vulnerable, tedy zranitelné, což jsou taxony, které se v blízké budoucnosti mohou dostat do kategorie ohrožených, pokud nebudou odstraněny negativní faktory ohrožující jejich existenci.
Tyto kategorie však jaksi podivuhodně nejsou v seznamu chráněných druhů uvedeny u všech taxonů, ale pouze u těch, které jsou uvedeny ve španělském seznamu ohrožených druhů.
Dlužno říci, že seznam druhů uvedených v této vyhlášce není nijak obsáhlý – 288 taxonů vyšších rostlin a 10 mechorostů. Je otázkou, zda skutečně zahrnuje všechny taxony, které jsou na území Španělska hodné ochrany. I proto se tato vyhláška setkala s kritikou ze strany španělských přírodovědných a ekologických institucí a organizací, výrazně diskutovanou byla také na Kanárských ostrovech.
Teide

Dracaena draco

Relación de Especies incluidas en el Listado de Especies Silvestres en Régimen de Protección Especial y en su caso, en el Catálogo Español de Especies Amenazadas:

PTERIDOPHYTA
Asplenium hemionitis – Hierba candíl
Christella dentata – Helecha
Culcita macrocarpa – Helecho de colchonero
Diplazium caudatum – Helecho de sombra
Dryopteris corleyi
Hymenophyllum wilsonii
Isoetes boryana
Marsilea batardae
Marsilea quadrifolia – Trébol de cuatro hojas
Marsilea strigosa
Ophioglossum polyphyllum – Lenguaserpiente foliosa
Pilularia minuta
Psilotum nudum subsp. molesworthiae – Helecho escoba
Pteris incompleta – Helecha de monte
Trichomanes speciosum – Helecho de cristal
Woodwardia radicans – Píjara

GIMNOSPERMAS
Juniperus cedrus
Tetraclinis articulata

ANGIOSPERMAS
Adenocarpus ombriosus – Codeso herreño
Aeonium balsamiferum – Bejeque farrobo
Aeonium gomerense – Bejeque gomero
Aeonium saundersii – Bejequillo peludo de La Gomera
Allium grosii
Alyssum fastigiatum
Anagyris latifolia
– Oro de risco
Androcymbium europaeum
Androcymbium hierrense
– Cebollín
Androcymbium psammophilum – Cebollín estrellado de jable
Androsace cylindrica
Androsace pyrenaica
Anthirrhinum lopesianum
Anthyllis hystrix
Antirrhinum charidemi
Apium bermejoi
– Api d’en Bermejo
Apium repens
Aquilegia pyrenaica
subsp. cazorlensis – Aguileña de Cazorla
Arenaria alfacarensis – Planta piedra
Arenaria nevadensis – Arenaria
Argyranthemum lidii – Margarita de Lid
Argyranthemum sundingii – Magarza de Sunding
Argyranthemum winteri – Margarita de Jandía
Armeria euscadiensis
Armeria velutina
Artemisia granatensis
– Manzanilla de Sierra Nevada
Asparagus fallax – Esparraguera de monteverde
Aster pyrenaeus – Estrella de los Pirineos
Astragalus nitidiflorus
Astragalus tremolsianus
Atractylis arbuscula
– Cancelillo
Atractylis preauxiana – Piña de mar
Atropa baetica – Tabaco gordo
Bencomia brachystachya – Bencomia de Tirajana
Bencomia exstipulata – Bencomia de cumbre
Bencomia herreña
Bencomia sphaerocarpa
Boleum asperum
Borderea chouardii
Bupleurum handiense
– Anís de Jandía
Caralluma burchardii – Cuernúa
Carduncellus dianius – Cardón Baleares
Carduus myriacanthus
Centaurea avilae – Centaurea de Gredos
Centaurea boissieri subsp. spachii
Centaurea borjae
Centaurea citricolor
Centaurea gadorensis
Centaurea pulvinata
Centaurium rigualii
Centaurium somedanum
Ceropegia dichotoma
subsp. krainzii – Cardoncillo gomero
Ceropegia chrysantha
Cheirolophus duranii – Cabezón herreño
Cheirolophus falcisectus – Cabezón de Güi-Güí
Cheirolophus ghomerytus – Cabezón gomero
Cheirolophus junonianus – Cabezón de Teneguía
Cheirolophus metlesicsii – Cabezón de Añavingo
Cheirolophus santos-abreui – Cabezón de las Nieves
Cheirolophus satarataensis – Cabezón de Sataratá
Cheirolophus sventenii subsp. gracilis – Cabezón de Tijarafe
Cheirolophus tagananensis – Cabezón de Taganana
Cicer canariensis – Garbancera canaria
Cistus heterophyllus (= C. h. carthaginensis) – Jara de Cartagena
Cistus chinamadensis – Amagante de Chinamada
Coincya rupestris subsp. rupestris
Convolvulus caput-medusae – Chaparro canario
Convolvulus lopezsocasi – Corregüelón de Famara
Convolvulus subauriculatus – Corregüelón gomero
Coronopus navasii
Crambe arborea
– Colderrisco de Güimar
Crambe laevigata – Colderrisco de Teno
Crambe scoparia – Colderrisco de La Aldea
Crambe sventenii – Colino majorero
Crepis granatensis
Crepis pusilla
Cymodocea nodosa
Cypripedium calceolus
– Zapatito de dama, Esclops
Daphne rodriguezii – Dafne menorquí
Delphinium bolosii – Esperó de Bolós
Dendriopoterium pulidoi – Algafitón de La Aldea
Dianthus rupicola
Diplotaxis ibicensis
Diplotaxis siettiana
– Jaramago de Alborán
Dorycnium spectabile – Trébol de risco rosado
Dracaena draco – Drago
Dracaena tamaranae – Drago de Gran Canaria, Drago
Dracocephalum austriacum
Echium gentianoides – Taginaste palmero de cumbre
Echium handiense – Taginaste de Jandía
Echium pininana – Pininana
Erigeron frigidus
Erodium astragaloides
Erodium paularense
– Geranio del Paular, Erodio de Cañamares
Erodium rupicola – Alfirelillo de Sierra Nevada
Eryngium viviparum
Euphorbia bourgeauana
– Tabaiba amarilla de Tenerife
Euphorbia handiensis – Cardón de Jandía
Euphorbia lambii – Tabaiba amarilla de La Gomera
Euphorbia margalidiana – Lletrera
Euphorbia mellifera – Tabaiba de Monteverde
Euphorbia nevadensis subsp. nevadensis
Euphorbia transtagana

Femeniasia balearica – Socarrell bord
Ferula latipinna – Cañaheja herreña
Festuca brigantina
Festuca elegans
Festuca summilusitana
Galium viridiflorum
Gaudinia hispanica

Genista benehoavensis – Retamón palmero
Genista dorycnifolia
Globularia ascanii – Mosquera de Tamadaba
Globularia sarcophylla – Mosquera de Tirajana
Helianthemum alypoides
Helianthemum bramwelliorum
– Jarilla de Guinate
Helianthemum bystropogophyllum – Jarilla peluda
Helianthemum caput-felis
Helianthemum gonzalezferreri
– Jarilla de Famara
Helianthemum inaguae – Jarilla de Inagua
Helianthemum juliae – Jarilla de Las Cañadas
Helianthemum teneriffae – Jarilla de Agache
Helichrysum alucense – Yesquera de Aluce
Helichrysum gossypinum – Yesquera amarilla
Helichrysum monogynum – Yesquera roja
Hieracium texedense
Himantoglossum metlesicsianum
– Orquídea de Tenerife
Holcus setiglumis subsp. duriensis
Hymenostemma pseudoanthemis

Hypochoeris oligocephala – Lechuguilla de El Fraile
Ilex perado subsp. lopezlilloi – Naranjero salvaje gomero
Iris boissieri
Isoplexis chalcantha – Crestagallo de Doramas
Isoplexis isabelliana – Crestagallo de pinar
Jasione lusitanica – Botón azul
Jonopsidium savianum
Jurinea fontqueri
Kosteletzkya pentacarpos

Kunkeliella canariensis – Escobilla de Guayadeque
Kunkeliella psilotoclada – Escobilla
Kunkeliella subsucculenta – Escobilla carnosa
Laserpitium longiradium
Leontodon boryi
Leontodon microcephalus

Lepidium cardamines
Limonium arborescens – Siempreviva arbórea
Limonium dendroides – Siempreviva gigante
Limonium dodartii
Limonium fruticans – Siempreviva de El Fraile
Limonium magallufianum – Saladina
Limonium majoricum – Siempreviva
Limonium malacitanum – Siempreviva malagueña
Limonium ovalifolium – Acelga salvaje
Limonium perezii – Siempreviva de Masca
Limonium perplexum – Saladilla de Peñíscola, Ensopeguera d’Irta
Limonium preauxii – Siempreviva lunaria
Limonium pseudodictyocladum – Saladina
Limonium spectabile – Siempreviva de Guelgue
Limonium sventenii – Siempreviva azul
Linaria tursica
Lindernia procumbens
Lithodora nitida
Lotus berthelotii
– Picopaloma
Lotus callis-viridis – Corazoncillo del Andén Verde
Lotus eremiticus – Picocernícalo
Lotus kunkelii – Yerbamuda de Jinámar
Lotus maculatus – Pico de El Sauzal
Lotus pyranthus – Pico de Fuego
Luronium natans
Lysimachia minoricensis – Lisimaquia menorquina
Lythrum flexuosum – Jopillo
Medicago citrina – Mielga real
Micromeria glomerata – Tomillo de Taganana
Micromeria leucantha – Tomillón blanco
Micropyropsis tuberosa
Moehringia fontqueri
Monanthes wildpretii
– Pelotilla de Chinamada
Myrica rivas-martinezii
Nanozostera noltii – Seba de mar estrecha, Seba fina
Narcissus asturiensis – Narciso de Asturias
Narcissus cyclamineus
Narcissus fernandesii
Narcissus humilis
Narcissus longispathus
Narcissus nevadensis
– Narciso de Villafuerte
Narcissus pseudonarcissus subsp. nobilis
Narcissus triandrus
Narcissus viridiflorus

Naufraga balearica – Naufraga
Normania nava
Odontites granatensis

Omphalodes littoralis subsp. gallaecica
Onopordum carduelinum – Cardo de Tenteniguada
Onopordum nogalesii – Cardo de Jandía
Orchis provincialis
Ornithogalum reverchonii
Orobanche densiflora
Paeonia cambessedesii

Parolinia schizogynoides – Dama de Argaga
Pericallis appendiculata – Alamillo de Doramas
Pericallis hadrosoma – Flor de mayo leñosa
Petrocoptis grandiflora
Petrocoptis montsicciana
Petrocoptis pseudoviscosa
Picris willkommii

Pinguicula nevadensis
Plantago algarbiensis
Plantago famarae
– Pinillo de Famara
Posidonia oceanica
Puccinellia pungens
Pulicaria burchardii
– Dama
Ranunculus parnassifolius
Ranunculus weylerii – Botó d’or
Rosmarinus tomentosus
Rumex rupestris
– Labaça de ribeira
Rupicapnos africana subsp. decipiens – Conejitos
Ruta microcarpa
Salvia herbanica – Conservilla majorera
Sambucus palmensis – Saúco canario
Santolina elegans
Santolina semidentata
Sarcocapnos baetica
subsp. baetica – Zapaticos de la Virgen
Sarcocapnos baetica subsp. integriflora
Sarcocapnos speciosa – Hierba de la Lucía
Saxifraga vayredana
Senecio elodes
– Cineraria
Senecio hermosae – Turgiate gomero
Senecio nevadensis
Seseli intricatum
Sideritis cystosiphon
– Chajorra de Tamaimo
Sideritis discolor – Salvia blanca de Doramas
Sideritis glauca
Sideritis infernalis
– Chajorra de Adeje
Sideritis javalambrensis
Sideritis marmorea
– Chajorra de Aluce
Sideritis serrata
Sideroxylon marmulano
– Marmolán
Silene hifacensis – Silene de Ifach
Silene mariana
Silene nocteolens
– Canutillo del Teide
Sisymbrium cavanillesianum
Solanum lidii – Pimentero de Temisas
Solanum vespertilio subsp. doramae – Rejalgadera de Doramas
Soldanella villosa
Sonchus gandogeri
– Cerrajón de El Golfo
Spiranthes aestivalis
Stemmacantha cynaroides
– Cardo de plata
Sventenia bupleuroides – Lechugón de Sventenius
Tanacetum oshanahanii – Margarza de Guayedra
Tanacetum ptarmiciflorum – Magarza plateada
Teline nervosa – Gildana peluda
Teline rosmarinifolia – Gildana del Risco Blanco
Teline rosmarinifolia subsp. eurifolia – Gildana de Faneque
Teline salsoloides – Retamón de El Fraile
Teucrium charidemi
Teucrium lepicephalum
Teucrium turredanum
Thorella verticillatinundata
Thymelaea broteriana
– Pajarera portuguesa
Thymelaea lythroides
Thymus albicans
– Almoradux, Mejorana
Thymus carnosus
Thymus loscosii
– Tomillo sanjuanero
Tolpis glabrescens – Lechuguilla de Chinobre
Veronica micrantha
Vicia bifoliolata
– Vessa
Viola cazorlensis
Viola jaubertiana
Vulpia fontquerana
Zostera marina

BRYOPHYTA
Bruchia vogesiaca
Buxbaumia viridis
Echinodium spinosum
Hamatocaulis vernicosus
Jungermannia handelii
Marsupella profunda
Orthotrichum rogeri
Petalophyllum ralfsii
Riella helicophylla
Sphagnum pylaisii