Ochrana životního prostředí je v Srbsku definována zákonem Zakon o zaštiti životne sredine (Službeni glasnik RS, broj 135/04). Seznam zákonem chráněných druhů je uveden v rozhodnutí Odluka o stavljanju pod zaštitu biljnih vrsta kao prirodnih retkosti (Službeni glasnik SRS, broj: 11/90, 49/91) a nařízení Уредба о заштити природних реткости, Списак I (бр.: 50/93 a 93/93).
Srbsko
Podle neoficiálních zdrojů roste v Srbsku a Černé Hoře celkem 4082 taxonů cévnatých rostlin, zákonem chráněných je jen 215 taxonů, tedy zhruba 5 %.
Chráněné rostliny je v Srbsku zakázáno ničit, trhat, rušit ve vývoji, stejně tak devastovat jejich stanoviště (Zabranjeno je uništavati, kidati ili na drugi način pustošiti divlju floru odnosno uništavati i razarati njena staništa). Vývoz chráněných druhů není v Srbsku apriorně zakázán zákonem (Uvoz i izvoz ugroženih i zaštićenih vrsta divlje flore i faune, njihovih razvojnih oblika i delova vrši se pod uslovom da uvoz, odnosno izvoz nije zabranjen), musí být však povolen ministerstvem a počet vyvezených kusů nesmí ohrožovat další přežití onoho konkrétního druhu v Srbsku.
Hvězdičkou za národním jménem druhu (*) jsou v následujícím seznamu označeny druhy chráněné jen ve Vojvodině.
Srbsko
Врсте биљака заштићене као природне реткости:
A. Одељак Pteridophyta – папратњаче
Фамилија Lycopodiaceae:
Lycopodium clavatum L. (prečica);
Lycopodium annotinum L. (lanjska prečica);
Diphasium complanatum (L.) Rothmaler (spljoštena prečica).
Фамилија Equisetaceae:
Equisetum fluviatile L. (barski rastavić).
Фамилија Sinopteridaceae:
Cheilanthes marantae (L.) Domin (pljevika).*
Фамилија Adianthaceae:
Adianthum capillus veneris L. (gospina kosa, devojačka kosa).
Фамилија Thelypteridaceae:
Thelypteris palustris (All.) H. P. Fuchs (barska paprat);
Thelypteris limbosperma (All.) H. P. Fuchs (gorska paprat).
Фамилија Athyriaceae:
Matteuccia struthiopteris (L.) Tod. (nojeva paprat).
Фамилија Aspidiaceae:
Dryopteris dilatata (Hoffm.) A. Gray.
Фамилија Marsileaceae:
Marsilea quadrifolia L. (četvorolisna vodena paprat, raznorotka);
Pilularia globulifera L. (loptarka).
Б. Oдељак Gymnospermae – golosemenice
Фамилија Pinaceae:
Picea omorika Pančić (Pančićeva omorika, omorika);
Pinus peuce Gris. (molika);
Pinus heldreichii Christ. (munika);
Pinus mugo Turra (bor krivulj);
Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (Palasov bor).
Фамилија Cupressaceae:
Juniperus excelsa Bieb (divlja foja).
Фамилија Taxaceae:
Taxus baccata L. (tisa).
В. Oдељак Angiospermae – сривеносеменице
Фамилија Salicaceae:
Salix rosmarinifolia L. (ruzmarinolisna vrba).
Фамилија Betulaceae:
Betula pubescens Ehrh. (maljava breza);
Alnus viridis (Chaix) DC. (žbunasta joha).
Фамилија Fagaceae:
Quercus pedunculiflora C. Koch (stepski lužnjak);
Quercus trojana Webb (makedonski hrast, crni cer).
Фамилија Santalaceae:
Comandra elegans (Rochel) Rchb. fil. (komandra)*.
Фамилија Chenopodiaceae:
Salicornia europaea L. (solnjača, caklenjača);
Sueda pannonica G. Beck (panonska jurčica, panonska sueda);
Bassia sedoides (Pallas) Ascherson (bazija);
Salsola soda L. (solnjača).
Фамилија Caryophyllaceae:
Silene nikolicii (T. Wraber) Stevanović & Niketić (Nikolićev pucavac);
Silene viscosa (L.) Pers (lepljivi pucavac);
Silene multiflora (Waldst & Kit.) Pers. (mnogocvetni pucavac);
Silene echinata Otth (čekinjasti pucavac);
Gypsophila arenaria Waldst & Kit. (peščarski šlajer);
Dianthus trifasciculatus subsp. trifasciculatus Kit. (trocvetni karanfil);
Dianthus superbus L. (ibrišim karanfil) *;
Dianthus serotinus Waldst & Kit. (divlji karanfil);
Dianthus diutinus Kit. (peščarski karanfil).
Фамилија Nymphaeaceae:
Nymphaea alba L. (beli lokvanj);
Nuphar lutea (l.) Sibth. & Sm. (žuti lokvanj).
Фамилија Ranunculaceae:
Eranthis hyemalis (L.) Salisb. (kukurjak, titra);
Aconitum anthora L. (nalep, jedić);
Aconitum variegatum L. subsp. nassutum (jedić);
Anemone apennina L. (apeninska breberina);
Anemone sylvestris L. (šumska sasa, ovčje runo);
Pulsatilla pratensis (L.) Miller (livadska sasa);
Pulsatilla vulgaris Miller subsp. grandis (Wenderoth) Zamels (krupnocvetna sasa);
Pulsatilla montana (Hoppe) Rchb. (planinska sasa);
Clematis alpina (L.) Miller (alpska pavit);
Adonis vernalis L. (gorocvet);
Ranunculus lingua L. (jezičasti ljutić);
Ranunculus ophioglossifolius Vill. (zmijski ljutić).
Фамилија Paeoniaceae:
Paeonia tenuifolia L. (uskolisni božur);
Paeonia mascula (L.) Miller (muški božur);
Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soo (banatski božur);
Paeonia peregrina Miller (kosovski božur).
Фамилија Papaveraceae:
Hypecoum imberbe Sibth. & Sm. (poljski kukurik).
Фамилија Brassicaceae:
Cardamine waldsteinii Dyer (Valdštajnova režuha);
Cardamine glandulifera O. Schwarz (žlezdasta režuha);
Fibigia clipeata (L.) Medicus (sijedac);
Lepidium cartilagineum subsp. crassifolium (Walst. & Kit.) Thll (slatinska gronica, panonska gronica);
Crambe tataria Sebeok (divlji karfiol, tatarsko zelje).
Фамилија Droseraceae:
Drosera rotundifolia L. (rosulja);
Aldrovanda vesiculosa L. (aldrovanda).
Фамилија Crassulaceae:
Umbilicus erectus DC. (pupkavica).
Фамилија Rosaceae:
Spirea cana Walbst. & Kit. (siva suručica);
Spirea crenata L. (nazubljena suručica);
Potentilla palustris (L.) Scop. (barski petolist);
Pyrus nivalis Jacq (kasna kruška);
Pyrus elaeagrifolia Pallas (dafinolisna kruška),
Malus florentina (Zuccagni) C. K. Schneider (firentinska jabuka);
Crataegus heldreichii Boiss. (Heldrajhov glog);
Prunus laurocerasus L. (zeleniče, lovor višnja);
Prunus tenella Batsch (stepski badem);
Prunus fruticosa Pallas (stepska višnja).
Фамилија Fabaceae:
Laburnum anagyroides Medicus (zanovet);
Podocytisus caramanicus Boiss & Held. (zajčika);
Genista nissana S. Petrović (niška žutilovka);
Chamaecytisus purpureus (Scop.) Link (purpurna zanovet);
Astragalus dasyanthus Pall. (vunasti kozinac);
Astragalus exscapus L. (bezstabovi kozinac);
Oxytropis pilosa (L.) DC. (maljavi kozinac);
Glycyrrihiza glandulifera Waldst. & Kit. (slatka trava);
Lathyrus pancicii (Jur. & Adam.) (Pančićev grahor);
Trifolium vesiculosum Savi (mehurasta detelina).*
Фамилија Zygophylaceae:
Peganum harmala L. (zrneš, gorska ruta).
Фамилија Linaceae:
Linum perenne L. subsp. perenne (divlji lan);*
Linum gallicum L. (francuski lan).*
Фамилија Rutaceae:
Ruta graveolens L. (ruta).
Фамилија Aceraceae:
Acer heldreichii Orph. (planinski javor);
Acer intermedium Pančić (meklen, prelazni maklen).
Фамилија Aquifoliaceae:
Ilex aquifolium L. (zelenika, božikovina).
Фамилија Malvaceae:
Althaea vranjensis Diklic & Nikolic (vranjski slez).
Фамилија Thymelaeaceae:
Daphne laureola L. (maslinica, lovorisni jeremičak).
Фамилија Trapaceae:
Trapa annosa M. Jankvić (moravski orašak);
Trapa longicarpa M. Janković (dugorogi orašak).
Trapa brevicarpa M. Janković (kratkorogi orašak).
Фамилија Hippuridaceae:
Hippuris vulgaris L. (borak, mačji rep).
Фамилија Apiaceae:
Bupleurum pachnospermum Pančić. (prorašaljka);
Cachrys alpina Bieb (kahris);
Seseli hippomarathrum Jacq. (devesilje).
Фамилија Pyrolaceae:
Pyrola rotundifolia L. (okruglolisna kruščica).
Фамилија Ericaceae:
Rhododendron ferrugineum L. (rđasti rododendron);
Calluna vulgaris (L.) Hull. (vres, vresak).
Фамилија Primulaceae:
Primula auricula L. (ušasti jaglac);
Soldanella dimoniei Vierh. (Dimonijeva pasvica);
Androsace mahima L: (mužica);
Androsace elongata L. (izdužena mužica);
Hottonia palustris L. (rebratica, vodena jagorčevina),
Lysimachia atropurpurea L. (crveni protivak).
Фамилија Plumbaginaceae:
Goniolimon collinum (Gris.) Boiss. (vražemil);
Plumbago europaea L. (blitvina, vranjemil).
Фамилија Oleaceae:
Forsythia europaea Degen & Bald. (evropska forzicija);
Fraxinus pallissae Willmott (dlakavi poljski jasen).
Фамилија Gentianaceae:
Blacksonia perfoliata (L.) Huds. subsp. perfoliata (salančić);
Blacksonia perfoliata (L.) Huds. subsp. serotina (Roch & Vollm) (salančić);
Swertia perennis L. (pikobojka);
Gentiana lutea subsp. symphiandra (Murb.) Hayek (balkanska lincura);
Gentiana acaulis L. (velemun, Kohova lincura);
Gentiana pneumonanthe L. (mala svećica).*
Фамилија Menyanthaceae:
Menyanthes trifoliata L. (grčica, grki trolist).
Фамилија Boraginaceae:
Alkanna tinctoria (L.) Tausch (vučji jezik, crvena stežica);
Moltkia doerfleri Wettst. (Derflerovo lasnjiče);
Nonea pallens S. Petrovic (žuti samak, žuta srdovica);
Rindera umbellata (Waldst & Kit.) Bunge (šerpet).
Фамилија Solanaceae:
Scopolia carniolica Jacq. (bela bunika).
Фамилија Scrophulariaceae:
Wulfenia belcicii R. Lak. (vulfenija);
Digitalis viridiflora Lindley (zelenocvetni naprstak);
Rhinanthus borbasii (Doerfler) Soo (Borbašev šuškavac);
Pedicularis palustris L. (barski ušljivac).
Фамилија Gesneriaceae:
Ramonda serbica Pančić (srpska ramondija);
Ramonda nathalie Pančić & S. Petrović. (Natalijina ramondija).
Фамилија Lentibulariaceae:
Pinguicula hirtiflora Ten. (mesnica, debeljača).
Фамилија Plantaginaceae:
Plantago schwarzenbergiana Schr. (Švarcenbergova bokvica).
Фамилија Lamiaceae:
Phlomis tuberosa L. (krtolasta gostanka);
Stachys milanii S. Petrović (Milanov čistac);
Stachys serbica Pančić (srpski čistac);
Nepeta rtanjensis Diklić & Milojević (rtanjska mačija metvica);
Salvia austriaca Jacq. (pamuk trava);
Salvia nutans L. (savijena žalfija),
Ajuga laxmannii (L) Benth. (Laksmanova ivica).*
Фамилија Rubiaceae:
Galium kitaibelianum Shultes & Schultes fil. (Kitajbelov bročac).
Фамилија Dipsacaceae:
Cephalaria flava (Sibith. & Sm). Szabo (žuti praskoč);
Knautia pancicii Szabo (Pančićeva udobčica);
Succisa pratensis Moench (piskavac).*
Фамилија Campanulaceae:
Campanula thyrsoides L. (žuti zvončić).
Фамилија Asteraceae:
Helichrysum arenarium (L.) Moench (peščarsko smilje);
Leontopodium alpinum (L.) Cass. (runolist);
Achillea alexandri-regis Bornm. & Rudski (hajdučka trava kralja Aleksandra);
Artemisia pancicii (Janka) Ronninger (Pančićev pelen);
Doronicum hungaricum Rchb. fil. (mađarski veprovac);
Senecio pancicii (Jurišić) Adamović (Pančićeva žutenica);
Senecio umbrosus Waldst. & Kit. (žablja trava);
Cirsium brachycephalum Juratzka (slatinska palamida);
Cirsium heterotrichum Pančić (Pančićeva palamida).
Фамилија Hydrocharitaceae:
Stratiotes aloides L. (testerica).
Фамилија Juncaginaceae:
Triglochin maritima L. (morski trozubac).
Фамилија Liliaceae:
Veratrum album L. subsp. lobelianum (Bernh.) Rchb. (Lobelova bela čemerika).*
Asphodeline lutea (L.) Rchb. (zlatoglav);
Bulbocodium versicolor (Ker-Gawler) Spreng. (šafranjika);
Gagea minima (L) Ker-Gawler (malo balonče);
Tulipa hungarica Borbas (đerdapska lala);
Tulipa scardica Bornm. (šarplaninska lala);
Fritillaria meleagris L. (košutica);
Fritillaria degeniana J. Wagne (Degenova košutica, Degenova kockavica);
Lilium martagon L. (šumski ljiljan);
Lilium jankae A. Kerner (Jankin ljiljan);
Scilla autumnalis L. (jeselja niksica, pozni zumbul).*
Фамилија Alliaceae:
Allium atropurpureum Waldst. & Kit. (purpurnocrni luk);
Allium atroviolaceum Boiss. (tamni luk);*
Allium fuscum Waldst. & Kit. (sivosmeđi luk);*
Allium paniculatum L. (metaličasti luk).*
Фамилија Amaryllidaceae:
Sternbergia colchiciflora Waldst. & Kit. (babaluška).
Фамилија Dioscoraceae:
Dioscorea balcanica Košanin (balkanska dioskorea).
Фамилија Iridaceae:
Iris arenaria Waldst. & Kit. (peščarska perunika);
Iris pumila L. (patuljasta perunika),
Iris spuria L. (zakržljala perunika);
Iris sibirica L. (sibirska perunika);
Iris aphylla L. (bezlisna perunika);
Gladiolus palustris Gaudin (barska gladiola);
Gladiolus imbricatus L. (crepasta gladiola).
Фамилија Poaceae:
Stipa pulcherrima C. Koch (kovilje).*
Фамилија Araceae:
Acorus calamus L. (iđirot).
Фамилија Cyperaceae:
Cyperus pannonicus Jacq. (panonski slatinski šilj);
Cyperus serotinus Rottb. (kasna peronjika);
Cyperus longus L. (peronjika),
Carex limosa L. (oštrica tresavska).
Фамилија Orchidaceae:
Cypripedium calceolus L. (gospina papučica);
Limodorum abortivum (L.) Schwarz;
Spiranthes spiralis (L.) Schevall. (zasučica, zasučak);*
Spiranthes aestivalis (Lam.) Rish (zasučak letnji);
Goodyera repens (L.) R. Br. (gudijera);
Dactylorhiza incarnata (L.) Soo (uskolisni kaćunak);
Dactylorhiza cordigera (Fries) Soo (tresavski kaćun);
Dactylorhiza majalis (Rshb.) Hunt & Summerh. (majski kaćun);
Orchis militaris L. (kaćun);
Orchis papilionacea L. (kaćunak crveni);
Orchis laxiflora Lam. (kaćunak veliki);
Orchis pallens L. (kaćunak žuti, jelenjak);
Orchis purpurea Huds. (kaćunak purpurni);
Orchis coriophora L. (kaćunak smrdljivi);
Orchis simia Lam. (kaćunak mali);
Orchis tridentata Scop. (kaćunak mali);*
Himantoglossum hircinum (L.) Spreng. (smičak);
Herminium monorchis (l.) R. Br. (mačje uho);
Gymnadenia odoratissima (L.) Rich. (mirišljavi vranjak);
Leucorchis friwaldii (Hampe) Chult. (Frivaldijev vranjak);
Epipactis atrorubens (Hoffm.) Schult. (tamnocrvena kalužđarka);
Epipactis palustris (L.) Crantz (barska kalužđarka);
Ophrys sphegodes Miller (šarenbubac mali);*
Ophrys apifera Huds. (pčelica);
Ophrys cornuta Steven (mačkovo uho);
Ophrys fuciflora (F. W. Schmidt) Moench (mačkovo uho);
Corallorhiza trifida Chatel (koralni koren);
Listera cordata (L.) R. Br. (srcasti čopotac).
Fruška Gora,úpätie,Podgorac_01,19.5.08