Ochranu přírody definuje ve Švýcarsku zákon Bundesgesetz vom 1. Juli 1966 über den Natur- und Heimatschutz (NHG), který je doplňován dalšími legislativními dodatky, např. vyhláškou Verordnung über den Natur- und Heimatschutz, vom 16. Januar 1991 (Stand am 10. Juli 2001). Tato vyhláška objasňuje také formu spolupráce mezi jednotlivými subjekty ochrany přírody, zabývá se i financováním a podporou ochrany, ale třeba i kompenzacemi apod.
Švýcarsko
Ve vyhlášce se uvádí, že níže jmenované rostliny je ve Švýcarsku zakázáno sbírat, trhat, vykopávat, ale i prodávat. Kromě vyšších rostlin zákon vyjmenovává také chráněné druhy hub, není opomenuta ani ochrana mechorostů a lišejníků. Vyhláška nekonkretizuje jen jednotlivé druhy chráněných rostlin, rovnou definuje i celé fytocenologické svazy, které jsou hodny ochrany. Na tomto místě můžeme poznamenat, že popularizace fytocenologie mezi širší veřejností má ve Švýcarsku velmi dobrou úroveň. K tomu jistě přispívá řada odborných švýcarských botanických webů, ale i působení místních nakladatelů. Na zdejším knižním trhu se před nedávnem například objevil pozoruhodně koncipovaný a výrazně popularizačně zaměřený průvodce světem alpských rostlin s dosti jednoznačným názvem Alpenpflanzen in ihren LebensräumenEin Bestimmungsbuch (Haupt Verlag 2008, autor Peter Mertz). Na podobnou práci ostatní oblasti Evropy zatím jen čekají.
Celkový počet chráněných druhů Švýcarska není velký (jen 55 položek u vyšších rostlin), navíc ještě poněkud mate, že souhrnně jsou zde uvedeny všechny vstavačovité (Orchidaceae – ve Švýcarsku roste asi 73 taxonů) a také čeleď rosnatkovitých (Droseraceae – 5 taxonů). K ochraně celých rodů je přistoupeno v případě pochybků (Androsace – asi 13 taxonů), včelníků (Dracocephalum), mečíků (Gladiolus), trávniček (Armeria), stulíků (Nuphar). Souhrnně jsou pod ochranu zahrnuty také všechny nízké alpské pelyňky (Artemisia), oba ve Švýcarsku se vyskytující poddruhy lilie cibulkonosné a alpínské druhy máku.
Řada druhů rostlin je také ještě chráněna pouze v jednotlivých švýcarských kantonech. Tak například kanton Solothurn uvádí mezi chráněnými taxony ještě v níže uvedeném konfederačně závazném seznamu chybějící druhy Aster alpinus, Erinus alpinus, Galanthus nivalis, Gentiana verna aj. Kanton Aargau doplňuje soupis ještě o Aster amellus, Campanula glomerata, Daphne mezereum, Geranium sanguineum, Hippuris vulgaris, Linum tenuifolium, Teucrium montanum a další, kanton Basel-Landschaft přidává zase třeba Adonis aestivalis, Crocus albiflorus, Digitalis grandiflora, Gagea villosa, Mespilus germanica, Narcissus poeticus nebo Trollius europaeus.
Švýcarsko
Liste der geschützten Pflanzen
Angiospermae – Blütenpflanzen
Adonis vernalis L. – Frühlingsadonis
Androsace sp. – Mannsschild, alle Arten
Anemone sylvestris L. – Hügel-Windröschen
Apium repens (Jacq.) Lag. – Kriechender Eppich
Aquilegia alpina L. – Alpen-Akelei
Armeria sp. – Grasnelke, alle Arten
Artemisia sp. (Artengruppe der A. glacialis) – alle kleinen alpinen Edelraute-Arten
Asphodelus albus Mill. – Affodill
Calla palustris L. – Drachenwurz
Carex baldensis L. – Monte-Baldo-Segge
Daphne alpina L. – Alpen-Seidelbast
Daphne cneorum L. – Flaumiger Seidelbast, Flühröschen
Delphinium elatum L. – Hoher Rittersporn
Dianthus glacialis Haenke – Gletscher-Nelke
Dianthus gratianopolitanus Vill. – Grenobler Nelke
Dianthus superbus L. – Pracht-Nelke
Dictamnus albus L. – Diptam
Dracocephalum sp. – Drachenkopf, beide Arten (tedy D. austriacum a D. ruyschiana – pozn. red.)
Droseraceae – Sonnentaugewächse, inkl. Wasserfalle (včetně Aldrovanda vesiculosa – pozn. red.)
Ephedra helvetica C. A. Mey. – Schweizerisches Meerträubchen
Eriophorum gracile Roth – Schlankes Wollgras
Eritrichium nanum (L.) Gaudin – Himmelsherold
Eryngium alpinum L. – Alpen-Mannstreu, Alpendistel
Eryngium campestre L. – Feld-Mannstreu
Erythronium dens-canis L. – Hundszahn
Fritillaria meleagris L. – Gewöhnliche Schachblume
Gentiana pneumonanthe L. – Lungen-Enzian
Gladiolus sp. – Gladiole, alle Arten
Inula helvetica Weber – Schweizerischer Alant
Iris pseudacorus L. – Gelbe Schwertlilie
Iris sibirica L. – Sibirische Schwertlilie
Leucojum aestivum L. – Spätblühende Knotenblume
Lilium bulbiferum L. s. l. – Feuerlilie, beide Unterarten
Lilium martagon L. – Türkenbund
Lindernia procumbens (Krock.) Philcox – Büchsenkraut
Melampyrum nemorosum L. – Hain-Walchtelweizen
Myosotis rehsteineri Wartm. – Bodensee-Vergissmeinnicht
Nuphar sp. – Teichrose, alle Arten
Nymphaea alba L. – Weisse Seerose
Orchidaceae – Orchideengewächse, alle Arten
Paeonia officinalis L. – Pfingstrose
Papaver f. alpinum (aurantiacum, sendtneri, occidentale) – Alpen-Mohn, alle Arten
Paradisea liliastrum (L.) Bertol. – Trichterlilie, Paradieslilie
Pulsatilla vulgaris Mill. – Gewöhnliche Küchenschelle
Saxifraga hirculus L. – Goldblumiger Steinbrech
Sempervivum grandiflorum Haw. – Gaudins Hauswurz
Sempervivum wulfenii Mert. & W. D. J. Koch – Wulfens Hauswurz
Silene coronaria (L.) Desr. – Kranzrade
Sisymbrium supinum L. – Niederliegende Rauke
Sorbus domestica L. – Speierling, Sperberbaum
Trapa natans L. – Wassernuss
Trifolium saxatile All. – Stein-Klee
Tulipa sp. – Tulpe, alle Arten
Typha minima Hoppe – Kleiner Rohrkolben
Typha shuttleworthii W. D. J. Koch & Sond. – Shuttleworths Rohrkolben

Pteridophyta – Farne
Adiantum capillus-veneris L. – Venushaar
Botrychium sp. (ausgenommen B. lunaria) – Traubenfarn, alle Arten ausser Gemeiner Mondraute
Marsilea quadrifolia L. – Kleefarn
Matteuccia struthiopteris (L.) Tod. – Straussfarn
Phyllitis scolopendrium (L.) Newman – Hirschzunge
Polystichum braunii (Spenn.) Fée – Alex. Brauns Schildfarn
Polystichum setiferum (Forssk.) Woyn. – Borstiger Schildfarn

Bryophyta – Moose
Barbula asperifolia Mitt.
Breutelia chrysocoma (Hedw.) Lindb. – Goldschopfmoos
Bryum versicolor B. & S. – ein Birnmoos
Drepanocladus vernicosus (Mitt.) Warnst. – ein Sichelmoos
Frullania parvistipula Steph. – ein Sack-Lebermoos
Leucobryum glaucum aggr. – Weissmoos, “Klumpenmoos“
Phaeoceros laevis ssp. carolinianus (Michx.) Prosk. – Gelbhornmoos
Riccia breidleri Steph. – Breidlers Stern-Lebermoos
Ricciocarpos natans (L.) Corda – Schwimm-Lebermoos
Sphagnum sp. – Torfmoose od. Bleichmoose, alle Arten
Tayloria rudolphiana (Garov.) B., S. & G. – Rudolphs Trompetenmoos

Lichenes – Grossflechten
Gyalecta ulmi (Sw.) Zahlbr.
Heterodermia sp. – alle Arten
Hypotrachina laevigata (Sm.) Hale
Leptogium burnetiae Dodge
Leptogium hildenbrandii (Garov.) Nyl.
Lobaria sp. – Lungenflechte, alle Arten
Nephroma expallidum (Nyl.) Nyl.
Nephroma laevigatum Ach.
Parmotrema reticulatum (Taylor) Choisy
Parmotrema stuppeum (Taylor) Hale
Peltigera hymenina (Ach.) Delise
Ramalina dilacerata (Hoffm.) Hoffm.
Ramalina roesleri (Hochst. ex Schaerer) Hue
Sphaerophorus globosus (Hudson) Vainio
Sphaerophorus melanocarpus (Sw.) DC.
Squamarina lentigera (Weber) Poelt
Stereocaulon sp. – alle Arten
Sticta sp. – Grübchenflechten, alle Arten
Usnea cornuta (Körber)
Usnea glabrata (Ach.) Vainio
Usnea longissima Ach. – Engelshaarflechte
Usnea wasmuthii (Räsänen)

Basidiomycetes – Grosspilze
Boletus regius Krombholz – Echter Königsröhrling
Clavaria zollingeri Léveille – Amethystfarbige Keule
Hygrocybe calyptraeformis (Berk. & Br.) Fayod – Rosaroter Saftling
Lariciformes officinalis (Vill.: Fr.) Kotl. & Pouz. – Lärchen-Baumschwamm
Lyophyllum favrei Haller & Haller – Gelbblättriger Karminschwärzling
Pluteus aurantiorugosus (Trog.) Sacc. – Orangeroter Dachpilz
Sarcodon joeides (Pass.) Pat. – Violettfleischiger Braunsporstacheling
Squamanita schreieri Imbach – Gelber Schuppenwulstling
Suillus plorans (Roll.) Sing. – Arven-Röhrling
Tricholoma caligatum (Viv.) Rick. – Krokodil-Ritterling
Tricholoma colossum (Fr.) Quélet – Riesen-Ritterling
Verpa conica Swartz ex Pers. (=V. digitaliformis) – Fingerhut-Verpel
Švýcarsko
Liste der schützenswerten Lebensraumtypen
Quellfluren, Gewässer
Adiantion Kalktuff-Felsspaltengesellschaften
Cratoneurion (commutati) Kalk-Quellflur
Cardamino-Montion Weichwasser-Quellflur
Ranunculion fluitantis Brachsmen- und Barbenregion (Epipotamon)
Glycerio-Sparganion Bach- und Flussröhricht
Charion Armleuchteralgenrasen
Potamion Laichkrautgesellschaften
Lemnion Wasserlinsengesellschaften
Nymphaeion Seerosengesellschaften
Hochmoore, Übergangsmoore
Sphagnion magellanici Torfmoos-Hochmoor
Caricion lasiocarpae Übergangsmoor
Sphagno-Utricularion Wasserschlauch-Moortümpelgesellschaften
Betulion pubescentis Birken-Moorwald
Piceo-Vaccinienion uliginosi Torfmoos-Bergföhrenwald
(Sphagno-Pinetum mugi)
Sphagno-Piceetum Torfmoos-Fichtenwald
Uferbereiche, Verlandungsgesellschaften und Flachmoore
Phragmition Stillwasser-Röhricht
Phalaridion Landschilf-Röhricht
Littorellion Strandlingsgesellschaften
Magnocaricion Grossseggenried
Cladietum Schneidbinsenried
Caricion fuscae Saures Kleinseggenried
Caricion davallianae, Rhynchosporion Kalk-Kleinseggenried
Calthion Sumpfdotterblumenwiese
Molinion Pfeifengraswiese
Filipendulion Spierstaudenflur
Trockenrasen, magere Wiesen und Weiden
Alysso-Sedion Thermophile Kalkfelsgrusflur
Caricion ferrugineae Rostseggenhalde
Elynion Nacktriedrasen
Arabidion caeruleae Kalk-Schneetälchen
Salicion herbaceae Sauerboden-Schneetälchen
Stipo-Poion Inneralpine Felsensteppe
Cirsio-Brachypodion Kontinentaler Halbtrockenrasen
Xerobromion Subatlantischer Trockenrasen
Diplachnion Insubrischer Trockenrasen
Mesobromion Subatlantischer Halbtrockenrasen
Auenvegetation
Epilobion fleischeri Alluvionen mit krautiger Pioniervegetation
Caricion bicolori-atrofuscae Schwemmufervegetation alpiner Wildbäche
Nanocyperion Zwergbinsen-Annuellenflur
Bidention Nitrophile Annuellenvegetation
Salicion elaeagni Gebirgsweidenaue
Salicion cinereae Moorweidengebüsche
Alnion glutinosae Erlen-Bruchwald
Salicion albae Silberweiden-Auenwald
Alnion incanae Grauerlen-Auenwald
Fraxinion Eschen-Auenwald
Schluchtwälder, Wälder an Steilhängen und Trockenwälder
Lunario-Acerion Bergahorn-Schluchtwald
Tilion platyphylli Wärmeliebender Linden-Mischwald
Cephalanthero-Fagenion Orchideen-Buchenwald
Carpinion betuli Eichen-Hainbuchenwald
Quercion pubescenti-petraeae Flaumeichenwald
Orno-Ostryon Hopfenbuchenwald der Südalpen
Molinio-Pinion (inkl. Cephalanthero-Pinion) Pfeifengras-Föhrenwald
Erico-Pinion sylvestris, Cytiso-Pinion Subkontinentaler Kalk-Föhrenwald
Ononido-Pinion Kontinentaler Steppen-Föhrenwald
Dicrano-Pinion Mesophiler Föhrenwald auf Silikat
Asplenio-Abieti-Piceetum (Abieti-Piceion) Blockschutt-Tannen-Fichtenwald
Larici-Pinetum cembrae Lärchen-Arvenwald
Cirsio tuberosi-Pinetum montanae (Erico-Pinion mugo) Knollendistel-Bergföhrenwald
Saumgesellschaften, Gebüsche und Heiden
Aegopodion, Alliarion Nährstoffreicher mesophiler Krautsaum
Geranion sanguinei Trockenwarmer Krautsaum
Berberidion Trockenwarme Gebüsche auf basenreichem Boden
Calluno-Genistion Subatlantische Zwergstrauchheide
Juniperion sabinae Kontinentale Zwergstrauchheide
Ericion (carneae) Subalpine Heide auf Kalkboden
Juniperion nanae Trockene subalpine Zwergstrauchheide
Rhododendro-Vaccinion Mesophile subalpine Zwergstrauchheide
Loiseleurio-Vaccinion Arktisch-alpine Zwergstrauchheide
Fels-, Felsgrus- und Karstfluren sowie Schuttfluren
Asplenion serpentini Serpentingesteinsflur
Sedo-Veronicion Thermophile Silikatfelsgrusflur
Thlaspion rotundifolii Alpine Kalkblockflur
Drabion hoppeanae Alpine Kalkschieferflur
Petasition paradoxi Feuchte Kalkschuttflur der höheren Lagen
Androsacion alpinae Alpine Silikatschuttflur
Galeopsion segetum Sommerwarme Silikatschuttflur
Ackerbegleitvegetation, Ruderalfluren
Chenopodion rubri Begleitvegetation der Hackkulturen auf basenarmen Böden
Agropyro-Rumicion Feuchte Trittflur
Onopordion (acanthii) Wärmeliebende Ruderalgesellschaften