CHROZOPHORA TINCTORIA (L.) A. Juss. – vratisluň obecná

Syn.: Chrozophora cordifolia Pazij, Chrozophora glabrata (Heldr.) Pax et K. Hoffm., Chrozophora hierosolymitana Spreng., Chrozophora integrifolia Bunge, Chrozophora lepidocarpa Pazij, Chrozophora obliqua (Vahl) A. Juss. ex Spreng., Chrozophora sieberi C. Presl, Chrozophora subplicata (Müll. Arg.) Pax et K. Hoffm., Chrozophora tinctoria (L.) Raf., Chrozophora verbascifolia (Willd.) A. Juss. ex Spreng., Chrozophora warionii Coss. ex Batt. et Trab., Croton argenteus Forssk., nom. illeg., Croton obliquus Vahl, Croton oblongifolius Sieber ex Spreng., nom. illeg., Croton patulus Lag., Croton tinctorius L., Croton verbascifolius Willd., Ricinoides tinctoria (L.) Moench, Tournesol obliqua (Vahl) Franch., Tournesol tinctoria (L.) Baill., Tournesol verbascifolia (Willd.) Kuntze, Tournesol warionii (Coss. ex Batt. et Trab.) Baill.
Česká jména: vratisluň obecná (Polívka 1908), vratisluň (Těšitel 1927)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Chrozophora tinctoria

Rozšíření: Roste na velkém území od břehů Atlantiku v Portugalsku a Maroku až po Arabský poloostrov a severozápadní Indii.

Ekologie: Provází úhory a narušená místa s ruderální vegetací, především na písčitých a hlinitých půdách.

Chrozophora tinctoria

Popis: Jednoletá jednodomá bylina, lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, 20–75 cm vysoké, větvené, pokryté hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, řapíkaté; čepele jsou vejčitě kopinaté až kosníkovité, (2–)3–7 cm dlouhé a (1–)2–6 cm široké, oboustranně chlupaté, na bázi klínovité, zaokrouhlené až uťaté, téměř celokrajné nebo mělce oddáleně zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté; řapík je 2–10 cm dlouhý; palisty jsou nitkovité, 1–3 mm dlouhé. Samčí květy jsou téměř přisedlé, s kopinatými, 3–4 mm dlouhými, hvězdovitě chlupatými kališními lístky a eliptickými, asi 4 mm dlouhými zelenavými korunami, tyčinek je (3–)4–10(–12); samičí květy jsou stopkaté (stopky se za plodu prodlužují až na 5 cm), často sdružené až ve čtveřicích, kalichy i koruny jsou čárkovité, semeník srůstá ze 3 plodolistů, je pokrytý stříbřitými šupinkami, čnělky jsou hluboce rozeklané. Tobolka je v obrysu téměř kulovitá, trojlaločná, 5–8 mm v průměru, často pokrytá hrbolky a hvězdovitými šupinkami; semena jsou trojboce vejcovitá 4–5 mm dlouhá.

Poznámka: Rostlina obsahuje barvivo (tournesol), které bylo v minulosti velmi ceněno při iluminování ilustrací v rukopisech k dosahování modrých, červených nebo fialových odstínů. Má vlastnost lakmusového papírku, odstín se mění v závislosti na pH.

Chrozophora tinctoria
Chrozophora tinctoria
Chrozophora tinctoria

Fotografováno dne 20. 9. 2014 (Itálie, Apulie, Giugianello).