CHUQUIRAGA JUSSIEUI J. F. Gmel. – usnice

Syn.: Chuquiraga fruticosa Juss. ex Steud., Chuquiraga insignis (Willd.) Humb. et Bonpl., Chuquiraga microphylla Humb. et Bonpl., Chuquiraga peruviana J.St.-Hil., Chuquiraga pseudoruscifolia Muschl. Johannia insignis Willd.
Česká jména: usnice (Těšitel 1927)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Chuquiraga jussieui

Rozšíření: Andská část severozápadu Jižní Ameriky, areál se táhne po hřebenech od jihu Kolumbie přes Ekvádor až na jih Peru a západ Bolívie.

Ekologie: Roste v křovinatém páramu a vlhké puně, při okrajích křovin, lesů i pastvin, na skalnatých svazích, v nadmořských výškách od 2800 až do 4600 m.

Chuquiraga jussieui

Popis: Keř, 50–150(–200) cm vysoký, s větvemi přímými. Listy jsou střídavé, vejčité až kopinaté, až 12 mm dlouhé, tuhé, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu ostnité, lysé, lesklé. Úbory jsou jednotlivé, zákrov je široce válcovitý, 3–5 cm dlouhý a 3–4 cm široký, zákrovní listeny v 5–10 řadách, čárkovité až úzce kopinaté, oranžové, trubkovitých květů je 16–45, jsou až 20 mm dlouhé, žluté nebo oranžové. Plodem je nažka s chmýrem.

Využití: Nachází uplatnění v tradiční medicíně, především jako prostředek na nemoci jater a ledvin, jeho význam narůstá i ve farmacii. Dřevo keře se sbírá jako palivové. Je to zároveň poměrně dekorativní rostlina, v klimaticky příhodných oblastech se vysazuje v zahradách i městské zeleni.

Chuquiraga jussieui
Chuquiraga jussieui
Chuquiraga jussieui

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 23. 9. 2015 (Ekvádor, provincie Cotopaxi, Cañón del Toachi).