Hornomoravský úval, Cigánské zmoly – navržená přírodní památka

V nadmořské výšce od 230 do 251 m, přibližně 2,5 km severozápadně od obce Krčmaň (okres Olomouc) se nachází zajímavá lokalita nazývaná Cigánské zmoly. Její zvlněný reliéf vznikl jako následek dávné těžby vápence. V současnosti je oblast již mnoho desítek let průmyslově nevyužívaná, a proto zde mohlo dojít ke vzniku jedinečných xerotermních společenstev vázaných na vápencové podloží. Z tohoto důvodu byla lokalita navržena k vyhlášení jako přírodní památka.

Cigánské zmoly

Ze vzácných rostlinných druhů se zde daří např. konikleci velkokvětému (Pulsatilla grandis), bělozářce větevnaté (Anthericum ramosum), lnu žlutému (Linum flavum) nebo hvězdnici chlumní (Aster amellus).

Cigánské zmoly

Od roku 2003 je zde prováděno pravidelné kosení trávy a kácení náletových dřevin. Ve stejném roce zde byl objeven střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), jehož populace je od roku 2004 pravidelně monitorována, stejně jako populace koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis), který je pro zdejší obyvatele natolik významný, že si jej obec Krčmaň začlenila do svého znaku – tři rostliny koniklece v něm značí tři zdejší významné lokality jeho výskytu: U Strejčkova lomu, U bílých hlin a Cigánské zmoly.

Cigánské zmoly

V roce 2011 byl vybudován nový biokoridor, který spojuje lokalitu Strejčkova lomu a Cigánských zmol. Tyto původně izolované lokality, oddělené zemědělsky obhospodařovanými plochami, by tak do budoucna mohly mít větší šanci pro zachování vzácné flóry i fauny.

Cigánské zmoly

Fotografováno dne 30. 7. 2012.