CIRSIUM DRUMMONDII Torr. et A. Gray – pcháč / pichliač

Syn.: Carduus drummondii (Torr. et A.Gray) Coville, Cirsium coccinatum Osterh., Cnicus drummondii (Torr. et A. Gray) A. Gray
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cirsium drummondii

Rozšíření: Severoamerický druh rozšířený především v Kanadě, vyskytuje se v oblasti od Severozápadních teritorií po Britskou Kolumbii a přes Albertu a prérie zasahuje až do Ontaria. V USA se objevuje jen ve státech Colorado (velmi vzácně), Jižní Dakota a Wyoming.

Ekologie: Roste v suchých i vlhkých oblastech prérie, na loukách, v lesních lemech a na pasekách, také kolem silnic, v nadmořských výškách od 300 až do 2300 m. Kvete v létě od června do srpna.

Popis: Dvouletá bylina, bezlodyžná nebo s krátkou lodyhou, 5–110 cm vysoká. Lodyha je přímá, silná, olistěná, jednoduchá nebo větvená, chlupatá. Listy jsou v obrysu podlouhle eliptické až kopinaté, 15–30 × 3–7 cm, peřenosečné, s úkrojky vejčitými, na okraji zubatými a trnitými, hlavní trny jsou 2–5 mm dlouhé. Úbory jsou jednotlivé, ale může jich být i 5–9, vyrůstají na vrcholu lodyhy, zákrov je 3,5–5 cm široký, řídce pavučinatě chlupatý, koruny jsou purpurové, někdy i bílé, 30–48 mm. Plodem je světle hnědá nažka 3,5–5 mm dlouhá, s bílým chmýrem 30–42 mm dlouhým.

Poznámka: Kořeny nekvetoucích (jednoletých) exemplářů jsou jedlé, konzumují se syrové i pečené.

Cirsium drummondii
Cirsium drummondii
Cirsium drummondii
Cirsium drummondii

Fotografováno v srpnu 2012 (Kanada, Alberta, Weaselhead).