CIRSIUM VULGARE (Savi) Ten. – pcháč obecný / pichliač obyčajný

Syn.: Carduus lanceolatus L., Carduus vulgaris Savi, Cirsium lanceolatum (L.) Scop. non Hill, Cirsium sylvaticum Tausch
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cirsium vulgare

Rozšíření: Areál na severu zasahuje až do střední Skandinávie, na jihu sahá po severní Afriku, na západě na Azorské ostrovy, na východě po západní Sibiř a Střední Asii (až do západní Číny). Byl zavlečen i do Severní Ameriky, na jih Jižní Ameriky (od Velikonočního ostrova přes Chile, severní Patagonii a Argentinu až po jižní Brazílii a ostrov Tristan da Cunha), do východní i jižní Afriky, Tichomoří (Melanésie, Polynésie), Austrálie a na Nový Zéland. U nás se vyskytuje hojně po celém území.

Ekologie: Roste poměrně hojně na pasekách, stráních, ale i úhorech, rumištích a při okrajích komunikací, v pásmu od nížin do hor. Kvete od července do října.

Popis: Dvouletá nebo krátkověká bylina, monokarpická, silně ostnitá, 50–150 cm vysoká, lodyha přímá, nahoře větvená, křídlatá, listy na líci zelené, na rubu běloplstnaté, přízemní listy v růžici, řapíkaté, v obrysu vejčité až obkopinaté, peřenoklané až peřenodílné, lodyžní listy se ve směru nahoru zmenšují, jsou kopinaté. Úbory v chocholíku jednotlivé nebo po 2–3, zákrovy vejcovité, užší než 4 cm, koruna trubkovitá, nachová. Plodem je nažka s chmýrem. Druh je značně variabilní.

Cirsium vulgareCirsium vulgare
Cirsium vulgare

Fotografoval Jindřich Houska dne 15. 8. 2004 (Česko, Praha-Modřany, břeh Vltavy).