Syn.: Lathraea phelypaea L., Cistanche allochroa Chiov., Cistanche brunneri (Webb) Bég., Cistanche hesperugo (Webb) Beck, Cistanche lusitanica J. A. Guim., Cistanche senegalensis (Reut.) Beck, Cistanche tinctoria (Forssk.) Beck, Lathraea quinquefida Forssk., Orobanche tinctoria Forssk., Phelipaea lutea Desf., Phelypaea brunneri Webb, Phelypaea hesperugo Webb, Phelypaea lusitanica Coss., Phelypaea lutea Desf., Phelypaea senegalensis Reut., Phelypaea tinctoria Walp.
Česká jména: davibýl žlutý (Presl 1846)
Čeleď: Orobanchaceae Lindl. – zárazovité
Cistanche phelypaea
Rozšíření: Druh roste v Makaronésii (Kapverdské i Kanárské ostrovy), ve Středozemí na břehu evropském (jen v Portugalsku a Španělsku), africkém i asijském i na některých ostrovech (Kréta, Kypr), dále se vyskytuje v subsaharské Africe (od Mauretánie a Senegalu po Niger a Benin), podél Rudého moře proniká až do Eritrey, Etiopie a Somálska, rozšířen je na Arabském poloostrově a vyskytuje se i na ostrově Sokotra; nejdále na východ snad zasahuje až do Indie. Druh je v areálu dosti proměnlivý, bylo popsáno několik geograficky odlišených poddruhů, lišících se např. i odstínem barvy květů.
Ekologie: Parazitická rostlina; roste nejčastěji na otevřených písčinách, často na mořských pobřežích (dobře snáší zasolení), ve Španělsku je udávána i ze sádrovcových půd. V Africe vystupuje až do nadmořských výšek 1500 m, v Jemenu až do 2400 m. Nejčastěji parazituje na různých, zejména dřevnatých zástupcích čeledi Amaranthaceae / Chenopodiaceae, ale zjištěna byla i na druzích z čeledí Asteraceae, Nyctaginaceae, Tamaricaceae a Zygophyllaceae.
Cistanche phelypaea
Popis: Poměrně robustní, nezelená, téměř lysá bylina se stonkem vysokým až 40(–80) cm, celá zbarvená v různých odstínech žluté. Listy jsou zakrnělé, přeměněné na vejčité až kopinaté, dužnaté šupiny. Květenství je bohatý, koncový, válcovitý, 5–25 cm dlouhý hrozen, květy jsou oboupohlavné, až 5 cm dlouhé, souměrné, kalich je zvonkovitý, zakončený krátkými tupými cípy, koruna má zakřivenou trubku, horní a dolní pysk jsou poměrně málo odlišné; 5 tyčinek přirůstá zevnitř ke koruně; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizna dvoulaločná. Plodem je tobolka, semena jsou velmi drobná a vytvářejí se ve velkém množství.
Využití: Dužnaté části lze konzumovat jako salát, rostliny mají diuretický účinek, v Africe se jim připisuje i účinek afrodisiakální. Používaly se i jako rostliny barvířské.
Cistanche phelypaeaCistanche phelypaea
Cistanche phelypaea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: Ghubbah).