CISTUS LADANIFER L. – cist ladanonosný

Syn.: Cistus grandiflorus Pourr. ex Willk. et Lange, Cistus ladanosma Hoffmanns., Cistus viscosus Stokes, Ladanium officinarum Spach
Česká jména: cist ladanonosný (Presl 1846)
Čeleď: Cistaceae – cistovité

Cistus ladanifer

Rozšíření: Druh západního Středozemí – od Portugalska a Španělska až na jih Francie, v Africe Maroko a Alžírsko. Zavlečen na Kanárské ostrovy (ostrov Gran Canaria). Kromě nominátního poddruhu se v areálu ještě rozlišují C. l. subsp. africanus a subsp. sulcatus.

Ekologie: Roste v křovinách macchie, na suchých, skalnatých svazích, v řídkých borových lesích, ale i na úhorech a v okolí lidských sídel.

Cistus ladanifer

Popis: Stálezelený keř, 1–2,5(–4) m vysoký, silně lepkavý, vonný. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, kopinaté nebo až čárkovitě podlouhlé, špičaté, 4–8(–11) cm dlouhé a 0,6–2,1 cm široké, na líci jsou výrazně lesklé, tmavozelené, na rubu hustě bělavě chlupaté hvězdovitými chlupy. Květy jsou jednotlivé, v průměru 7–10 cm velké, kališní lístky jsou 3, korunních lístků je 5, bílých, na bázi často s tmavočervenou, růžovou nebo i žlutavou skvrnou. Vykvétá v dubnu až červnu. Plodem je 10pouzdrá, kulovitá tobolka.

Využití: Vonná klejopryskyřice tohoto keře (ladanum) se dříve využívala v léčitelství, dnes spíše jen ve voňavkářství a potravinářském průmyslu na výrobu cukrovinek a pečiva.

Cistus ladanifer
Cistus ladanifer
Cistus ladanifer
Cistus ladanifer

Fotografováno dne 15. 5. 2011 (Španělsko, Kastilie a León, pohoří Sierra de Gredos).