CITRUS LIMON (L.) Burm. f. – citroník / citrón

Syn.: Citrus medica var. limon L., Citrus limon Risso
Česká jména: limauny (Huber 1596), citroník limaun (Presl 1823), citroník obecný (Polívka 1900), citroník (Valíček 1989, Mareček 1994)
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Citrus limon
Rozšíření: Naprostá většina citrusů pochází zřejmě z Asie, pouze grapefruit je původem z oblasti Střední Ameriky (Karibik). Citroník pravděpodobně pochází z Indie, Barmy či Číny, už ve starověku byl introdukován do Persie a Egypta. Dnes se druh pěstuje v subtropických oblastech celého světa v četných kultivarech.
Ekologie: Citroník vyžaduje hlubší a úrodnější půdy s dostatečným množstvím vláhy. Žádá kyselejší půdy s minimem vápníku. Svědčí mu silně rozptýlené světlo. Je citlivý na mráz, květy ničí jíž -2 °C, celou rostlinu pak mráz okolo -9 °C, nesnáší prudké poklesy teploty. Na kořenech citrusů bývá rozšířena mykorrhiza. Citroník vegetuje po většinu roku, plody se sklízejí až 3× do roka. Nejkvalitnější jsou z první sklizně (listopad až březen).

Citrus limon

Popis: Nízký, stálezelený strom, dorůstá výšky 3–6 m, má zelené větve, někdy vytváří trny. Vejčité, podlouhlé listy jsou kožovité, tupě pilovité, listové řapíky jsou asi 1 cm dlouhé, bez křidélek. Květy vyrůstají v paždích listů či na koncích větví, korunních lístků bývá 5–8, jsou bílé, na vrchní straně bývají narůžovělé, intenzívně voní. Plodem je bobule o velikosti až 14 × 8 cm. Slupka (perikarp) je ve zralosti sytě žlutá. Dužnina je rozdělena do 8–10 segmentů a má aromatickou, velmi kyselou chuť. Semena vejčitá, 1 cm velká.

Využití: Citrusové plody obsahují vysoký podíl vitaminu C, pektinu, silic a bioflavonoidů. Silice se využívá hlavně v parfumérii a potravinářském průmyslu. Citrusy patří mezi medonosné rostliny. Vzhledem k tomu, že citroník je pomalu rostoucí dřevina, má velmi tvrdé dřevo vhodné pro soustružení a řezbářské práce. Citrusy plodí několik desítek let.

Citrus limon
Citrus limon
Citrus limonCitrus limon

Fotografováno v dubnu 2007 (Lubomír Rak: Itálie, okolí Florencie – plody) a v dubnu 2011 (Věra Svobodová: Vietnam – květy).