CLEMATIS CIRRHOSA L. – plamének / plamienok

Syn.: Atragene balearica Pers., Atragene cirrhosa Pers., Cheiropsis balearica Bercht. et J. Presl, Cheiropsis cirrhosa Bercht. et J. Presl, Cheiropsis elegans Spach, Cheiropsis semitriloba Bercht. et J. Presl, Clematis balearica Rich., Clematis calycina Aiton, Clematis calyculata C. K. Schneid., Clematis laeta Salisb., Clematis pedicellata (DC.) Sweet, Clematis polymorpha Viv., Clematis semitriloba Lag.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Clematis cirrhosa

Rozšíření: Roste v nejužším Středozemí od Portugalska a Španělska po Řecko a Krétu, v Maroku, Alžírsku, Tunisku, Libyi, dále v Turecku, na Blízkém východě v Sýrii, Libanonu, Izraeli a Jordánsku.

Ekologie: Mediteránní křoviny, lesy a lesní okraje.

Clematis cirrhosa

Popis: Stálezelená dřevnatá liána dorůstající výšky až 4 m. Listy jsou vstřícné, mohou být jednoduché, zubaté nebo trojlaločné, nebo i jednou až dvakrát trojčetné, se zubatými nebo laločnatými lístky; jednoduché listy nebo lístky listu složeného jsou 2,5–5 cm dlouhé. Nicí květy rostou jednotlivě v úžlabí listů na 2–5 cm dlouhých stopkách, na nichž jsou 2 na bázi srostlé listence, mají 4–7 cm v průměru; okvětní lístky jsou oválné, žlutavě bílé, někdy na bázi s červenou skvrnkou, na vnější straně bývají chlupaté; tyčinek je mnoho, apokarpních plodolistů také. Tvoří souplodí ochmýřených nažek.

Využití: Velmi ozdobná okrasná liána, již dlouho zavedená do zahradnické praxe, ve středoevropském klimatu je ale náchylná na vymrzání.

Clematis cirrhosaClematis cirrhosa
Clematis cirrhosa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 1. 2008 (Izrael, hora Tábor).