CLEMATIS DIOICA L. – plamének / plamienok

Syn.: Clematis americana Mill., Clematis glabra DC., Clematis virginiana var. dioica (L.) Kuntze, Clematis virginiana subsp. dioica (L.) Voss, Clematis virginiana f. paucidentata Kuntze
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Clematis dioica

Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, roste v jižní části Mexika, v Belize, na Kubě, Jamajce, Portoriku a v Haiti a Dominikánské republice.

Ekologie: Nejčastěji v opadavých lesích v území s výraznějším obdobím sucha, také na narušených místech, do nadmořské výšky 1800 m.

Clematis dioica

Popis: Dřevnatá, obvykle dvoudomá liána až 5 m dlouhá; kmínek je oblý, letorosty hnědé až tmavě hnědočervené, lysé nebo řídce chlupaté. Listy jsou vstřícné, trojčetné, lístky jsou vejčité, 5–9 cm dlouhé a 2–7 cm široké, lysé nebo jen u báze roztroušeně chlupaté, na bázi mělce srdčité nebo zaokrouhlené, celokrajné nebo s 1–2 drobnými zoubky, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květenství je koncová nebo úžlabní lata složená z trojkvětých, listeny podepřených vidlanů; květní stopky jsou tenké, 1–4 cm dlouhé; kališní lístky jsou obvejčité až obkopinaté, 4–10 mm dlouhé, chlupaté; samčí obsahují 30–50 tyčinek; v samičích květech bývá 25–40 staminodií a 15–25 volných plodolistů; občas jsou na rostlinách přítomny i květy oboupohlavné. Z květů vzniká souplodí vřetenovitých nažek s chlupatým přívěskem.

Clematis dioica
Clematis dioica
Clematis dioica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 2. 2015 (Belize, Orange Walk).