Syn.: Cleome brevisiliqua Schult. et Schult. f., Cleome diversifolia Hochst. et Steud. ex T. Anderson, Cleome moschata Stocks ex T. Anderson, Cleome parviflora R. Br. ex DC., nom. illeg., Cleome ruta Cambess., Cleome vahliana Fresen., Hemiscola ornithopoides Raf.
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité, Cleomaceae Bercht. et J. Presl – luštěnicovité
Cleome brachycarpa
Rozšíření: Druh s velkým areálem v Africe od Kapverdských ostrovů, Senegalu a Maroka po Egypt a Súdán, dále v oblasti Afrického rohu až po Keňu. Vyskytuje se i na ostrově Sokotra, na Arabském poloostrově, ale i v jižním Pákistánu a severní Indii.
Ekologie: Provází pouštní nebo polopouštní vegetaci na štěrkovitých dnech vádí, dále na kamenitých svazích na vápencích, pískovcích, ale i na čedičích. Vystupuje do nadmořské výšky 2600 m.
Cleome brachycarpa
Popis: Nízký prutnatý keřík; větvičky jsou přímé nebo vystoupavé, 10–35 cm dlouhé a pokryté krátce stopkatými žlázkami. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, 3(–5)četné; lístky jsou eliptické, 0,4–1,5 cm dlouhé a 1–8 mm široké, řídce stopkatě žláznaté; řapík je 0,2–3 cm dlouhý. Květenství je řídký chudý hrozen; listeny jsou podobné listům, ale poněkud menší, ale někdy jednoduché; květní stopky jsou odstálé, 0,5–1,5 cm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou volné, vejčité, 1–3 mm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž volné, eliptické, 3–8 mm dlouhé, žluté, někdy s červenavými skvrnkami, řídce žlutobílé; tyčinek je 6; pestík tvoří 2 srostlé plodolisty, čnělka je 1–6 mm dlouhá. Plody jsou přímé, podlouhlé tobolky 0,4–1,2 cm dlouhé a 1–4 mm široké, zakončené vytrvalou čnělkou; semena jsou jemně síťovaná, lysá.
Poznámka: Rod Cleome je na Arabském poloostrově neobvykle diverzifikován – uvádí se odtud celkem 24 druhů, které jsou vesměs vázány na pouštní nebo polopouštní stanoviště.
Cleome brachycarpa
Cleome brachycarpa
Cleome brachycarpa
Cleome brachycarpa
Cleome brachycarpa
Cleome brachycarpa
Fotografovali Petr Procházka, dne 6. 3. 2014 (Omán, okolí Muscatu), a Vít Grulich, dne 27. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Duqm).