CLEOME SERRULATA Pursh – luštěnice

Syn.: Atalanta serrulata (Pursh) Raf., Cleome inornata Greene, Cleome integrifolia Torr. et A.Gray, Cleome integrifolia var. angusta M. E. Jones, Cleome serrulata f. albiflora Cockerell, Cleome serrulata subsp. angusta (M. E. Jones) Tidestr., Cleome serrulata var. clavata Lunell, Cleome serrulata f. inornata (Greene) W. A. Weber, Peritoma angusta (M. E. Jones) Rydb., Peritoma inornata (Greene) Greene, Peritoma integrifolia Nutt., Peritoma serrulata (Pursh) DC., Peritoma serrulata f. albiflora (Cockerell) Cockerell, Peritoma serrulata var. albiflora Cockerell, Peritoma serrulata var. clavata Lunell
Česká jména: luštěnice (Presl 1846)
Čeleď: Cleomaceae Bercht. et J. Presl – luštěnicovité

Cleome serrulata

Rozšíření: Druh roste v Severní Americe: v jižní Kanadě (Quebec, Alberta, Britská Kolumbie, Manitoba, Saskatchewan) a v USA kromě jihovýchodu (Indiana, Massachusetts, Michigan, Ohio, Illinois, Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska, Severní Dakota, Oklahoma, Jižní Dakota, Colorado, Idaho, Montana, Oregon, Washington, Wyoming, Nové Mexiko, Texas, Arizona, Kalifornie, Nevada, Utah). Na severovýchodě a středozápadě USA není pravděpodobně původní, zřejmě zde zplaněl z kultury.

Ekologie: Roste na prérii, ve světlých lesích s převažujícími borovicemi a jalovci, v křovinách, na stabilizovaných dunách, na pastvinách a okrajích cest, v nadmořských výškách 100–2500 m.

Popis: Jednoletá, chudě větvená bylina dorůstající výšky 30–80 cm. Listy jsou spirálovitě uspořádané, trojčetné, lístky řapíkaté, čepele kopinaté, 2–7 cm dlouhé, 0,6–1,5 cm široké, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, s celistvými, slabě zvlněnými nebo drobně pilovitými okraji; mladé lístky mají na okraji řídké, relativně dlouhé chloupky. Květy jsou uspořádané v hustých hroznech, 5–30 cm dlouhých; na vrcholu hroznu se stále tvoří poupata, i když ve spodní části zrají plody. Listeny jsou obvejčité, 4–22 mm dlouhé, stopky jsou 8 až 20 mm dlouhé, někdy purpurově naběhlé. Kališní lístky kopinaté, asi do poloviny srostlé, růžově naběhlé, na okraji drobně zubaté, přetrvávající; korunní lístky růžové až červeně fialové, někdy bílé, podlouhlé až vejčité, asi 12 mm dlouhé; 6 tyčinek je asi 2krát delších než korunní lístky, jsou růžové, se zelenými prašníky. Plody jsou tenké válcovité tobolky, 2–8 cm dlouhé, se 12–38 oválnými černými semeny.

Využití: Od dávných dob je tato rostlina využívána jako potravina. Semena se jedla syrová, vařená nebo rozemletá na mouku; listy, květy a mladé výhonky jako vařená zelenina. V tradiční medicíně se odvar používá jako lék na střevní potíže a horečku, jako obklad na záněty a bodnutí hmyzem. Odvar z listů se používá jako deodorant. Indiánský kmen Navajo využíval hustou pastu vzniklou odpařením kaše z celých rozvařených rostlin jako pojivo pro barviva při malování keramiky. Druh se také pěstuje jako medonosná nebo okrasná rostlina.

Cleome serrulata
Cleome serrulata
Cleome serrulata
Cleome serrulata

Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon).