CLINOPODIUM SIMENSE (Benth.) Kuntze – klinopád / jarva

Syn.: Calamintha cryptantha Vatke, Calamintha parvula S. Moore, Calamintha simensis Benth., Clinopodium cryptanthum (Vatke) Kuntze, Nepeta ehlersi Schweinf., Satureja simensis (Benth.) Briq.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Clinopodium simense

Rozšíření: Roste v Etiopii, ale byl zjištěn i v Ugandě a ve východním pohraničí Konga.

Ekologie: Provází horské krátkostébelné trávníky, okraje křovin a světliny ve vřesovcových lesích, v afromontánním a afroalpínském stupni, v nadmořské výšce od 1900 až do 4200 m.

Clinopodium simense

Popis: Vytrvalá bylina s poléhavými až vystoupavými lodyhami, vysoká 5–40 cm. Listy jsou vstřícné, s 2–10 mm dlouhým řapíkem, čepel je široce vejčitá, 4–13 mm dlouhá a 3–10 mm široká, na bázi klínovitá, na okraji s 4–6 vroubky na každé straně, na vrcholu špičatá. Květy tvoří lichopřesleny v paždí listenů, které jsou delší než samotné květy; kalich je 2,5–6 mm dlouhý, na bázi břichatě rozšířený, zuby horního pysku jsou trojúhelníkovité, dolního šídlovité; koruna je 4–11 mm dlouhá, bílá, růžová nebo světle fialová, horní pysk je dvouklaný, dolní s trojklaným prostředním úkrojkem a 2 menšími cípy postranními; tyčinky jsou 2, další 2 jsou přeměněny ve staminodia. Tvrdky jsou elipsoidní, asi 1 mm dlouhé.

Poznámka: Chápání rodů v okruhu saturejek je dosti složitý problém. V Evropě bývávají často vymezovány spíše užší, homogenní rody (Satureja, Micromeria, Calamintha, Acinos, Clinopodium); ovšem „napasovat“ do něj mimoevropské, např. východoafrické druhy je dosti problematické. Proto se řada autorů dnes spíše přiklání k širokému rodovému pojetí – pak by většina druhů zmíněných rodů zřejmě spadla do rodu Satureja.

Clinopodium simense
Clinopodium simense
Clinopodium simense

Fotografováno ve dnech 28. a 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Simien Lodge, Bwahit a Sone).