CLINOPODIUM VULGARE L. – klinopád obecný / jarva obyčajná

Syn.: Thymus silvaticus Bernh., Clinopodium plumosum Sieber, Melissa clinopodium Bentham, Melissa vulgaris (L.) Trevisan, Satureja clinopodium (Bentham) Carvel, Satureja vulgaris (L.) Fritsch, Calamintha vulgaris (L.) Halácsy, Calamintha clinopodium (Bentham) Spenner
Česká jména: marulka klinopád (Dostál 1950), klinopád obecný (Kubát 2002)
Slovenská jména: marulka obyčajná (Dostál 1950), jarva obyčajná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Clinopodium vulgare

Rozšíření: V Evropě roste od Velké Británie po střední Skandinávii a Finsko, na východ zasahuje až do evropské části Ruska, na jihu po africké Středozemí. Dále se vyskytuje v Turecku, Íránu, na Kavkaze a jako zavlečený druh i v Severní Americe.
V České republice roste hojně v teplejších oblastech (mimo intenzivně zemědělsky využívané oblasti), ve vyšších polohách pak spíše roztroušeně.

Ekologie: Nejčastěji vyhledává světlé doubravy, bory a jejich lemy. Dále ho můžeme najít na pasekách, křovinatých stráních, mezích a na železničních náspech. Roste na sušších, živinami bohatých půdách, často s bazickým podkladem. Kvete od června do srpna.

Popis: Jedná se o vytrvalou bylinu, často s dřevnatějícím oddenkem. Málo větvená lodyha je tupě hranatá a obvykle pokryta hustými dlouhými bělavými chlupy. Čepel listu je vejčitá, na vrcholu tupě špičatá, po obou stranách s bělavými chlupy. Květy bývají nahloučeny v bohatých, 10–15květých vrcholových a většinou 2–3 navzájem oddálených lichopřeslenech. Trubkovitý kalich je zelený nebo fialově naběhlý. Koruna je nejčastěji světle fialová, vzácně bílá. Horní pysk bývá celistvý, na vrcholu mělce vykrojený, dolní pak 3laločný a delší než horní. Plody jsou tvrdky.

Clinopodium vulgareClinopodium vulgare
Clinopodium vulgare

Fotografováno v červenci 2007 a v průběhu června a července 2008 (Česko, Morava, Liptál, Kopřivné).