CLUTIA ABYSSINICA Jaub. et Spach

Syn.: Clutia anomala Pax et K. Hoffm., Clutia glabrescens Knauf, Clutia lanceolata var. glabra A. Rich.
Čeleď: Peraceae Klotzsch
Clutia abyssinica
Rozšíření: Druh s velkým areálem ve východní a jižní Africe. Na sever zasahuje nejdále do Eritrey, na jih až do Jihoafrické republiky do provincie Eastern Cape; v rámci druhu se rozlišuje několik variet. Do rodu Clutia se řadí asi 56 druhů, které rostou převážně v Africe, dva zasahují i na Arabský poloostrov.
Ekologie: Stanovištěm jsou stálezelené lesy, v nichž tvoří součást keřového patra; vystupuje až do nadmořských výšek nad 3000 m.
Popis: Dvoudomý keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 1–2(–8) m. Listy jsou střídavé, podlouhlé až kopinaté, 2–20 cm dlouhé a 1–5,5(–6) cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupé, na líci světle zelené, na rubu sivé, lysé nebo olysalé; řapík je 1–3,5 cm dlouhý. Květy jsou 5četné; samčí tvoří bohaté svazečky, jsou na 2–8(–10) mm dlouhých, článkovaných, nahoře chlupatých stopkách; jejich kalichy jsou obvejčité, 2–2,5 mm dlouhé, světle zelené; korunní lístky jsou přibližně stejně dlouhé, nehetnaté, žlutavé nebo bělavé; nektariových žlázek je 5; tyčinek je 5; pistillodium je asi 1,5 mm dlouhé. Samičí květy jsou jednotlivé nebo v chudých svazečcích na stopkách asi 5 mm dlouhých (za plodu se prodlužují), kalich je podobný jako v květech samčích; korunní lístky jsou kopisťovité, asi 2 mm dlouhé, žlutavé; nektaria chybějí; semeník je lysý. Plodem je kulovitá tobolka 4,5–5,5 mm v průměru; semena mají masíčko.
Clutia abyssinica
Clutia abyssinica
Clutia abyssinica
Clutia abyssinica

Fotografováno dne 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi tábořišti Sankaber a Geech).