CLUTIA ALATERNOIDES L.

Syn.: Clutia angulata Burch. ex Prain, Clutia floribunda Baill., Clutia glauca Pax ex Zahlbr., Clutia myrtifolia Burch. ex Prain, nom. illeg., Clutia polygalifolia Salisb.
Čeleď: Peraceae Klotzsch
Clutia alaternoides
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Northern, Western a Eastern Cape a přesahuje i do provincie KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste na kamenitých křovinatých svazích na pískovcích nebo vápencích, vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m.
Clutia alaternoides
Popis: Dvoudomý erikoidní keř, většinou dorůstá výšky 15–60 cm. Listy jsou střídavé, obkopinaté až obvejčité, na okraji velmi jemně zoubkované a často lehce podvinuté. Květy vyrůstají v paždí listů, u samčích rostlin po několika v chudých svazečcích, u samičích jednotlivě na krátkých stopkách. Samčí květy mají 5 kališních lístků na bázi nepatrně srostlých, 5 volných korunních lístků přibližně zdéli kalicha, na bázi s 1–2 žlázkou, 5 tyčinek nitkami navzájem srůstá do sloupku, semeník je zakrnělý. Samičí květy mají květní obaly podobné jako tomu je u květů samčích, tyčinky chybějí a gyneceum srůstá z 3 plodolistů, jeho semeník je lysý a v každém pouzdře se nalézá jediné vajíčko; plodem je tobolka.
Poznámka: Kapské druhy rodu Clutia – vyskytuje se jich tam asi 16 – mají typický charakter malých keříků a drobných, někdy dokonce jehlicovitých listů. Druhy, které se vyskytují v Africe dále na sever, tento charakter většinou postrádají.
Clutia alaternoides
Clutia alaternoides
Clutia alaternoides

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert, cestou do pohoří Swartberg).