COBAEA SCANDENS Cav. – vilec obecný

Syn.: Rosenbergia scandens (Cav.) House
Česká jména: vilec obecný (Presl 1846), vilec (Mareček 1994)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité

Cobaea scandens

Rozšíření: Pochází z mexického státu Veracruz, pěstuje se v mnoha oblastech světa jako okrasná popínavá rostlina, v tropických oblastech může i zplaňovat. V současnosti je výskyt tohoto druhu potvrzen ve Střední Americe (od jihu Mexika přes Guatemalu až po Panamu, také na Jamajce), v Jižní Americe (Venezuela, Ekvádor, Peru, Bolívie), na Filipínách, východním pobřeží Austrálie a Novém Zélandu.

Ekologie: Ve své domovině roste ve vlhkých lesích, v pásmu od 900 až do 3000 m n. m. Ve střední Evropě kvete většinou až od července do září.

Cobaea scandens

Popis: Vytrvalá liána s lodyhou až 8 m dlouhou, větvenou, většinou lysou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, sudozpeřené, ukončené úponkou, se 2–3 jařmy lístků, které jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické, 44–115 mm dlouhé a 20–65 mm široké. Květenství je 1–3květé, kalich je 5četný, zvonkovitý, křídlatý, 20–32 mm dlouhý a (16–)19–32 mm široký, zelený, lysý, cípy jsou na vrcholu zaokrouhlené, koruna je zvonkovitá, nejprve bledě zelená, později tmavě purpurová, 39–43 × 33–49 mm, jemně chlupatá. Plodem je tobolka, 59–67 mm dlouhá.

Využití: Ve střední Evropě se pěstuje jako dekorativní letnička, která může snadno pokrýt ploty, treláže, altány a jiné zahradní architektonické prvky. Pochází z vlhké tropické oblasti, v kultuře tedy vyžaduje teplo a dostatečnou zálivku.

Poznámka: Rod byl pojmenován podle španělského jezuity Barnabáše Coba (1582–1657), který se při svém zhruba padesátiletém misionářském působení v Mexiku a Peru věnoval i přírodovědě.

Cobaea scandens
Cobaea scandens
Cobaea scandens
Cobaea scandens

Fotografováno dne 4. 8. 2012 (Česko, Polabí, kultura).