CODARIOCALYX GYROIDES (Link) Hassk.

Syn.: Codariocalyx conicus Hassk., Codoriocalyx gyroides (Link) Hassk., orth. var., Desmodium gyroides (Link) DC., Desmodium papuanum C. T. White, Desmodium pseudogyroides Miq., Hedysarum gyroides Link, Hedysarum gyroides Roxb., Meibomia gyroides (Link) Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Codariocalyx gyroides
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne od východní Indie přes jižní Čínu, Indočínu, Thajsko, Filipíny a Indonésii až na Papuu-Novou Guineu. Byl zavlečen i do tropických oblastí severní Austrálie, centrální Afriky i Střední a Jižní Ameriky.
Ekologie: Roste v lemech tropických lesů a v křovinaté vegetaci, často podél vodních toků, vysazuje se také jako stínící rostlina na kávovníkových plantážích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Codariocalyx gyroides
Popis: Keř dosahující výšky 1–3 m, s letorosty chlupatými. Listy jsou řapíkaté, většinou trojčetné (někdy jsou postranní lístky redukovány), terminální lístek je eliptický až obvejčitý, 3,5–8 cm dlouhý a 1,8–5 cm široký, na bázi zaokrouhlený až srdčitý, celokrajný, na vrcholu tupý až hrotitý, přitiskle chlupatý, postranní lístky jsou výrazně menší. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité, 6–15 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 5četný, zhruba jen 2,5 mm dlouhý; korunní lístky jsou nejprve narůžovělé, později tmavnou, pavéza je široce vejčitá, až 11 mm dlouhá, křídla jsou 7–9 mm dlouhá, krátce nehetnatá, člunek je 9–12 mm dlouhý. Plodem je lusk, který je až 5 cm dlouhý, chlupatý, zaškrcovaný do 5–12 článků.
Poznámka: Rod Codariocalyx v současnosti zahrnuje jen dva druhy, oba pocházejí z oblasti jihovýchodní Asie.
Codariocalyx gyroides
Codariocalyx gyroides
Codariocalyx gyroides
Codariocalyx gyroides
Codariocalyx gyroides
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).