Syn.: Diosma alba Thunb., Diosma juniperina Moench
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Coleonema album
Rozšíření: Endemit nevelkého území na jihu Jihoafrické republiky v provincii Western Cape. Areál se táhne od zálivu Saldanha Bay po Kapský poloostrov a po okolí městečka Bredasdorp.
Ekologie: Roste na pískovcích nebo na žule v pobřežních oblastech, lokality leží od hladiny moře až do nadmořské výšky 750 m (v oblasti Stolové hory), většina lokalit se nachází v blízkosti pobřeží. Rostliny opylují včely a motýli; semena jsou z tobolek vystřelována.
Coleonema album
Popis: Stálezelený, bohatě větvený kompaktní erikoidní keřík nebo keř vysoký 0,6–1,8 m; vyrůstá z jediné báze. Listy jsou dvouřadě uspořádané, střídavé, jehlicovité, 1,2–1,4 cm dlouhé a 1,3–1,5 mm široké, na vrcholu špičaté až hrotité, na rubu s tečkovitými žlázkami, po rozemnutí příjemně voní. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů pod konci větviček, jsou oboupohlavné, 5četné, mají 6–7 mm v průměru; kališní cípy jsou podlouhlé, víceméně tupé; korunní lístky jsou volné, krátce nehetnaté, bílé, na bázi se zelenavou skvrnkou; andreceum tvoří 5 tyčinek a 5 staminodií; semeník je svrchní, srůstá z 5 plodolistů, každý obsahuje jediné vajíčko, čnělka je kratší než korunní lístky. Plodem je 5pouzdrá laločnatá tobolka; semena jsou černá, lesklá.
Poznámka: Rod Coleonema zahrnuje asi 8 druhů, vázaných na květennou říši Capensis. Silice, které tyto rostliny obsahují, odpuzují mravence a komáry.
Coleonema album
Coleonema album
Coleonema album
Coleonema album
Fotografováno ve dnech 14. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos a Table Mountain National Park, Cape Point).