COLLAEA SPECIOSA (Loisel.) DC.

Syn.: Collaea velutina Benth., Cytisus speciosus Loisel., Galactia speciosa (Loisel.) Britton
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Collaea speciosa

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v horských oblastech Peru a Bolívie, údajně však i na jihovýchodě Brazílie.

Ekologie: Roste v horských vlhkých i sušších lesích, ve vlhké puně, objevuje se i v sekundární vegetaci, kolem silnic a na okraji polí, v Andách v nadmořských výškách asi od 1000 až do 3300 m, v Brazílii zřejmě spíše pod 1000 m.

Collaea speciosa

Popis: Keř, 1–3 m vysoký, bohatě větvený. Listy jsou krátce řapíkaté, trojčetné, lístky jsou eliptické až kopinaté, 4–9 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, na vrcholu špičaté nebo tupé, na líci lysé nebo jemně chlupaté, na rubu chlupaté, šedozelené až nažloutlé; palisty jsou opadavé, vejčité až kopinaté, chlupaté. Květenství je hroznovité, axilární, na stopce 1–6 cm dlouhé, chlupaté; listeny jsou kopinaté až eliptické, 9–15 mm dlouhé, chlupaté; kalich je zvonkovitý, 10–16 mm dlouhý, se 4 nestejnými cípy, nápadně hustě chlupatý; koruna je růžová, červená až purpurová, pavéza je okrouhlá, 21–35 mm dlouhá a 12–20 mm široká, chlupatá, nehetnatá, křídla jsou 21–30 mm dlouhá, člunek je 20–33 mm dlouhý. Plodem je lusk, 45–75 mm dlouhý a 5–15 mm široký.

Poznámka: Rod Collaea zahrnuje asi devět druhů, jejichž areály se táhnou Jižní Amerikou od Peru a Brazílie až po Paraguay a střední Argentinu.

Collaea speciosa
Collaea speciosa
Collaea speciosa
Collaea speciosa
Collaea speciosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 6. 9. 2015 (Peru, Machu Picchu).