Syn.: Collomia cavanillesii f. lateritia (D. Don) Wherry, Collomia cavanillesii f. stenosiphon (Kunze) Wherry, Collomia lanceolata Greene ex Brand, Collomia lateritia D. Don, Collomia parviflora f. congesta (Lunell) Wherry, Collomia parviflora f. humilis (Brand) Wherry, Collomia parviflora f. lanceolata Wherry, Collomia parviflora f. picta (Lunell) Wherry, Collomia stenosiphon Kunze, Collomia tinctoria var. subulata (A. Gray) Brand, Collomia tinctoria f. subulata (A. Gray) Wherry, Gilia linearis (Nutt.) A. Gray, Hoitzia linearis Spreng., Navarretia linearis (Nutt.) Kuntze
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Collomia linearis
Rozšíření: Druh má podstatnou část areálu na západě Severní Ameriky, od Britské Kolumbie po Ontario a na jih po Kalifornii a Nové Mexiko, izolovaná arela leží na východě v Quebeku. Druhotný výskyt byl zjištěn na Aljašce a v dalších územích Spojených států.
Ekologie: Sušší prosvětlené lesy, trávníky, okraje komunikací, ale i úhory. Vystupuje až do nadmořské výšky 1600 m.
Collomia linearis
Popis: Jednoletá bylina s přímou lodyhou vysokou 10–60 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, až kopinaté, 1–5 cm dlouhé a 0,1–1 cm široké, sivé, zpravidla na líci lysé a na rubu chlupaté, celokrajné. Na koncích lodyh nebo lodyžních větví se tvoří svazečky 7–20 přisedlých 5četných květů; kalich je 4–7 mm dlouhý, s úzce trojúhelníkovitými cípy; koruna je řepicovitá, 8–15 mm dlouhá, růžová, modravá nebo bělavá, cípy jsou 1,5–3 mm dlouhé; nitky přirůstají ke korunní trubce, jsou nestejné; semeník je trojpouzdrý. Plodem je tobolka, v každém pouzdře s 1 semenem.
Collomia linearis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Phillips Ridge a Manning Provincial Park, Strawberry Flats).