Syn.: Boletus confluens Schumach., Boletus cyathiformis Vill., Boletus fimbriatus Roth, Boletus infundibulum Roth, Boletus lejeunii L. Marchand, Boletus leucoporus Holmsk., Boletus perennis L., Boletus perfosssus L. Marchand, Boletus subtomentosus Bolton, Coltricia connata Gray, Microporus perennis (L.) Kuntze, Ochroporus perennis (L.) J. Schröt, Pelloporus parvulus Lázaro Ibiza, Pelloporus perennis (L.) Quél., Polyporus parvulus Lázaro Ibiza, Polyporus perennis (L.) Fr. var. perennis, Polyporus scutellatus I. G. Borshch., Polystictus decurrens Lloyd, Polystictus perennis (L.) Fr., Polystictus prolifer Lloyd, Trametes perennis (L.) Fr., Xanthochrous perennis (L.) Pat. – ďubkatec vytrvalý, pásovník pohárkovitý
Čeleď: Hymenochaetaceae Imazeki et Toki – kožovkovité
Coltricia perennis
Rozšíření: Je rozšířený téměř po celé Zemi.
Ekologie: Vyrůstá v červnu až listopadu v jehličnatých (nejčastěji borových) nebo smíšených lesích, na okrajích cest, na mýtinách, je častý na spáleništích. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.
Coltricia perennis
Popis: Plodnice jsou jednoleté, klobouk má průměr 3–10 cm, nálevkovitý tvar se zvlněným okrajem, sousední klobouky často srůstají. Povrch klobouku je soustředně úzce pásovaný, střídají se barvy žlutě skořicové, rezavě hnědé, kaštanové, tmavě hnědé, v mládí je jemně plstnatý, později olysává, ve stáří je šedookrový. Rourky jsou do 3 mm dlouhé, sbíhají na třeň, póry jsou drobné, tenkostěnné, okrouhlé až nepravidelně hranaté, skořicové, v mládí bělavě ojíněné, ve stáří tmavě hnědé. Třeň je středový, válcovitý, dlouhý 1,5–7 cm, 0,2–1 cm tlustý, na bázi mírně hlízovitě rozšířený. Má rezavě hnědou až tmavě hnědou barvu, plstnatý povrch. Dužnina je tenká, vláknitě kožovitá, za sucha tvrdá a křehká, bez výrazné chuti a vůně. Výtrusný prach má okrově hnědou barvu, výtrusy jsou elipsoidní, hladké, 6–9 × 3,5–5 µm velké.
Coltricia perennis
Coltricia perennis
Záměny: Ďubkatec skořicový (Coltricia cinnamomea) je drobnější, má skořicové až červenohnědé zbarvení a vzácný ďubkatec Montagneův (Coltricia montagnei) má nepásované masitější plodnice. Podobné mohou být i jednoduché plodnice plesňáku karafiátového (Thelephora caryophyllea), nemají rourky, ale hladké rouško.
Využití: Je nejedlý.
Coltricia perennis
Coltricia perennis
Fotografováno v průběhu června až října 2010 (u Roztok).