COLUMNEA PURPURATA Hanst.

Syn.: Alloplectus viridis (C. V. Morton) D. N. Gibson, Columnea cinnabarina C. V. Morton et Raymond, Columnea viridis C. V. Morton
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Columnea purpurata
Rozšíření: Převážná část areálu druhu leží ve Střední Americe, kde se rozkládá od mexického státu Chiapas a Belize po Panamu. Okrajově ale přesahuje i do Jižní Ameriky do Kolumbie.
Ekologie: Roste jako terestrická rostlina nebo i jako epifyt ve stálezelených deštných, respektive mlžných lesích, od hladiny moře až do nadmořské výšky 1000 m.
Columnea purpurata
Popis: Vytrvalá bylina nebo keřík, 0,3–2 m vysoký; stonky jsou přímé nebo nicí. Listy jsou vstřícné, v párech velikostně nestejné, krátce řapíkaté, obkopinaté, 12–29 cm dlouhé a 4–8 cm široké, na líci kratičce pýřité, na rubu s rezavými chloupky, na bázi klínovité, asymetrické, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květy vyrůstají často po několika v paždí listů; kališní cípy jsou čárkovitě kopinaté, 1,5–3(–4) cm dlouhé, uprostřed zelené, na okraji červené, na okraji s 3–6 zoubky a pokryté hustými dlouhými oranžovými chlupy; koruna je pravidelná, asi 2,5 cm dlouhá, krémově bílá nebo světle oranžová, často na bázi na cípů červená, cípy jsou stejné, asi 3 mm dlouhé; tyčinky jsou 4, dvoumocné, skryté v koruně; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizna je dvoulaločná. Plodem je bílá vejcovitá bobule.
Columnea purpurata
Columnea purpurata
Columnea purpurataColumnea purpurata
Columnea purpurata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 19. a 20. 2. 2014 (Kostarika: Guayabo a Arenal).