COMBRETUM GRANDIDIERI Drake – uzlenec

Syn.: Calopyxis grandidieri (Drake) Capuron ex Stace, Poivrea grandidieri (Drake) H. Perrier
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Combretum grandidieri

Rozšíření: Madagaskarský endemit, vyskytuje se v okolí města Tulear na jihozápadě ostrova, nejvýchodněji zasahuje do národního parku Isalo. Kromě nominátní variety se někdy rozlišují ještě variety C. g. var. glabrescens a var. racemosa. Na Madagaskaru se vyskytuje asi 20 druhů tohoto rodu, všechny jsou endemické.

Ekologie: Roste v trnitém buši (společně s pryšci nebo druhy z čeledi Didiereaceae), rovněž v suchých lesích a křovinách (společně například s Uapaca bojeri), na skalnatých výchozech, na píscích a vápencích, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Combretum grandidieri

Popis: Keř, 50–150(–250) cm vysoký, bohatě větvený. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 1,5–2(–5) cm dlouhé a 1,2–2(–3) cm široké, celokrajné, plstnaté nebo i lysé. Květy vyrůstají buď jednotlivě či po dvou v úžlabí listům podobných listenů, anebo vzácněji v 10–15květém terminálním hroznu, jsou nicí, 5četné, 3–3,5 cm dlouhé. Tvoří barevnou, žlutozelenou až načervenalou, chlupatou nebo lysou, trubkovitou až zvonkovitou češuli, která je zhruba v dolní pětině zúžená, na jejím vrcholu jsou krátké, trojúhelníkovité kališní cípy a za nimi asi 1 mm dlouhé, nepatrně vyčnívající korunní lístky; tyčinek je 10, poněkud vyčnívajících; semeník je spodní. Plod má charakter tobolky, je stlačeně kulovitý, až 2 cm dlouhý, s pěti naznačenými hranami.

Combretum grandidieri
Combretum grandidieri
Combretum grandidieri
Combretum grandidieri
Combretum grandidieri

Fotografovaly Radka Urbančíková, v prosinci 2009; Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).