COMBRETUM MOLLE R. Br. ex D. Don – uzlenec

Syn.: Combretum ankolense Bagsh., Combretum arbuscula Engl. et Gilg, Combretum arengense Sim, Combretum atelanthum Diels, Combretum boehmii Engl., Combretum dekindtiana Engl., Combretum deserti Engl., Combretum ellipticum Sim, Combretum ferrugineum A. Rich., Combretum galpinii Engl. et Diels, Combretum gondense F. Hoffm., Combretum griseiflorum S. Moore, Combretum gueinzii Sond., Combretum hobol Engl. et Diels, Combretum holosericeum Sond., Combretum holtzii Diels, Combretum insculptum Engl. et Diels, Combretum lepidotum A. Rich., Combretum microlepidotum Engl., Combretum nyikae Engl., Combretum obtusatum Engl. et Diels, Combretum petitianum A. Rich., Combretum punctatum A. Rich., Combretum quartinianum A. Rich., Combretum rochetianum A. Rich. ex A. Juss., Combretum schelei Engl., Combretum schimperianum A. Rich., Combretum sokodense Engl. ex Diels, Combretum splendens Engl., Combretum tenuispiscatum Engl., Combretum trichanthum Fresen., Combretum ulugurense Engl. et Diels, Combretum velutinum DC., Combretum welwitschii Engl. et Diels, Terminalia hirta Steud. ex A. Rich.
Česká jména: uzlenec (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Combretum molle

Rozšíření: Dřevina s dosti rozsáhlým areálem v tropické Africe. Roste od centrální části Jihoafrické republiky až po Súdán, na západ zasahuje až do Senegalu. Součást velmi početného rodu s přibližně 370 druhy v tropech Afriky, Asie a Ameriky, z nich se 300 vyskytuje v Africe. Jako jediný z afrických druhů rodu přesahuje i na jihozápad Arabského poloostrova do Jemenu a Saúdské Arábie. V minulosti patřil k dominantám stromové vegetace v nejvlhčích částech Arabského poloostrova – dnes chrání poslední porost tohoto typu Jabal Bura Valley Forest National Park.

Ekologie: Křoviny a lesíky v prostředí savany, tj. v tropickém klimatu s výraznou periodou sucha. Spíše vlhkomilný druh, v sušších oblastech provází pouze vodní toky. Na Arabském poloostrově roste v nadmořských výškách 500–1800 m, ve srážkově bohatších územích roste i mimo břehové porosty. Kvete před rašením listů.

Combretum molle

Popis: Opadavý keř nebo strom 5–7(–17) m vysoký, s kmenem majícím až 30 cm v průměru, borka je šedohnědá až černá, v mládí hladká, později rozbrázděná. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, jednoduché, podlouhlé až široce vejčité, 5–17 cm dlouhé a 2,5–9 cm široké, kožovité, v mládí na obou stranách krátce šedě chlupaté, později olysávající, na bázi obvykle zaokrouhlené, ale často asymetrické, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květy se tvoří v hustých úžlabních, hroznovitých, někdy latovitě rozvětvených, 5(–10) cm dlouhých květenstvích, jsou drobné, bělavé nebo světle žlutozelené, velmi vonné; kališní lístky jsou široce trojúhelníkovité, korunní lístky jsou sotva 1 mm dlouhé, někdy chybějí; tyčinek 10, přirůstají k středovému disku a jsou 3–5 mm dlouhé, gyneceum srůstá ze 4 plodolistů a má spodní semeník. Plody jsou nápadné čtyřkřídlé nažky až 2,5 cm dlouhé, v mládí žlutozelené, s červeným nádechem, později zlatavě červenohnědé, křídla jsou pergamenovitá, světle žlutohnědá.

Combretum molle
Combretum molle
Combretum molle
Combretum molle
Combretum molle
Combretum molle

Fotografovaly Alena Vydrová, dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, wádí Ridžáf); Jindřiška Vančurová, dne 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).