COMMELINA AFRICANA L. – křížatka africká / podenka

Syn.: Dirtea africana (L.) Raf., Hedwigia africana (L.) Medik., Stickmannia africana (L.) Raf.
Čeleď: Commelinaceae Mirb. – křížatkovité

Commelina africana

Rozšíření: Rozšířena v Africe (od Senegalu přes Sierra Leone, Kamerun po Etiopii a dále na jih přes Keňu, Malawi, Namibii, Zimbabwe až po východ a jih Jihoafrické republiky), na Arabském poloostrově (v Saúdské Arábii, Jemenu), Madagaskaru a Réunionu. Zavlečena do jihovýchodní Austrálie.

Ekologie: Roste na písčitých půdách v lesích, savanách a pastvinách, na narušených a obdělávaných plochách; na vlhkých stanovištích a v mokřinách nebo během období dešťů.

Commelina africana

Popis: Vytrvalá rozprostřená bylina, dorůstající výšky až 50 cm, lysá nebo chlupatá, dřevnatějící u báze, s dlouhými vřetenovitými kořeny. Listy jsou 2řadě střídavé, přisedlé, listové pochvy s fialovým nádechem, čepele kopinaté až podlouhlé, 6–11,5 × 1,2–2,2 cm, lysé nebo řídce chlupaté, žilnatina je rovnoběžná. Květy vyrůstají ve vijanech v toulcovitě stočeném listenu 1–2,5 cm dlouhém, jsou zygomorfní, 3 kališní lístky jsou vejčité, spodní korunní lístek je kopinatý, 5 × 2 mm, horní párové lístky jsou nehetnaté, 4 × 6 mm, žluté, nehet asi 4 mm dlouhý, horní tři sterilní tyčinky s prašníky ve tvaru kříže, střední tyčinka dlouhá, dvě spodní kratší. Květy se otevírají ráno na několik hodin. Plodem je tobolka asi 5 mm dlouhá.

Využití: V tradiční medicíně se používá odvar k léčbě močového ústrojí a srdce, na snížení horečky, k léčbě nachlazení, odvar z kořenů při léčbě pohlavních chorob, sterility a při bolestivé menstruaci. V Keni, Ugandě a Tanzanii se druh pěstuje, slouží jako zelené krmivo pro domácí zvířata; mladé listy se vaří jako zelenina. Pěstuje se i jako okrasný druh v zahradách.

Poznámka: Poměrně proměnlivých druh, v areálu se rozlišuje 5 až 7 variet.

Commelina africana
Commelina africana
Commelina africana

Fotografováno dne 16. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Robberg Peninsula).