COMMELINA BENGHALENSIS L. – křížatka bengálská / podenka

Syn.: Commelina canescens Vahl, Commelina cavaleriei H. Lév., Commelina cucullata L., Commelina delicatula Schltdl., Commelina hirsuta R. Br., Commelina mollis Jacq., Commelina nervosa Burm. f., Commelina poligama Fern.-Vill., Commelina procurrens Schltdl., Commelina prostrata Regel, Commelina radiciflora R. Br. ex C. B. Clarke, Commelina rhizocarpa Afzel. ex C. B. Clarke, Commelina senegalensis Ten., Commelina turbinata Vahl, Commelina uncata C. B. Clarke, Commelina villosiuscula Sol. ex C. B. Clarke
Čeleď: Commelinaceae Mirb. – křížatkovité

Commelina benghalensis

Rozšíření: Druh pochází z velmi rozsáhlého areálu tropické a subtropické Afriky a Asie (Afrika od jihu až po linii Sierra Leone – Etiopie na severu, Jemen na Arabském poloostrově, indický subkontinent včetně Srí Lanky, Indočína, jižní Čína, jižní Japonsko, Malajsie, Indonésie, Filipíny) a Mikronésie. Je široce zdomácnělý i řadě zemí na dalších kontinentech (Kuba, Jamajka, USA, Havajské ostrovy, Brazílie, Austrálie).

Ekologie: Roste ve vlhkém prostředí, na lesních okrajích, podél cest a na narušených plochách, od blízkosti hladiny moře po nadmořskou výšku 2300 m. Obsazuje vlhké kultivované zemědělské plochy, je považován za jeden z nejvíce problematických plevelů mnoha plodin v zemích po celém světě, zejména škodí při pěstování bavlny, pomerančů, rýže, čaje, kávy, manioku a arašídů.

Commelina benghalensis

Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina. Lodyhy jsou plazivé, vystoupavé, větvené, dorůstají výšky 10–30 cm a délky 20–90 cm, na povrchu jsou jemně ochmýřené, koření v uzlech. Listy jsou střídavé, široce vejčité až kopinaté, 2,5–7,5 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, s paralelní žilnatinou, oboustranně jemně pýřité. Horní okraj listové pochvy je lemován červenými chlupy. Květy vyrůstají většinou po 3–4 z toulců zúžených na obou stranách, 10–20 mm dlouhých a 10–15 mm širokých, na povrchu bíle chlupatých; stopky jsou asi 3 mm dlouhé. Květy jsou souměrné, se 3 okrouhlými kališními lístky a 3 korunními lístky. Horní dva korunní lístky jsou barvy modré až lila, dlouze nehetnaté, 3–4 mm dlouhé, dolní lístek je menší, světlejší nebo bílý. Semena jsou obdélníková, hnědé až černé barvy, 1,6–3 mm dlouhá.

Využití: V tradiční medicíně se používá jako močopudný a protihorečný prostředek, k léčbě nachlazení, kožních otoků, zánětů, popálenin a malomocenství. V Nepálu, jihovýchodní Asii a Africe slouží jako krmivo pro dobytek. Listy a mladé výhonky se vaří jako zelenina.

Commelina benghalensis
Commelina benghalensisCommelina benghalensis
Commelina benghalensis

Fotografováno dne 11. 2. 2014 (Srí Lanka, Mihintale).