CONVOLVULUS FILIPES Balf. f. – svlačec / pupenec

Syn.: Convolvulus hildebrandtii auct., non Vatke
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Convolvulus filipes

Rozšíření: Zřejmě endemit ostrova Sokotra. Někteří autoři jej spojují s druhem Convolvulus hildebrandtii, který byl popsán ze Somálska. Rostliny z afrického kontinentu se však odlišují vzpřímeným vzrůstem (a dalšími drobnými znaky) a jsou zřejmě na druhové úrovni odlišné. Další velmi podobný typ byl zaznamenán v jižním Jemenu.

Ekologie: Roste na vyprahlých kamenitých svazích a pláních, na mělkých půdách na korálových vápencích, v nadmořských výškách od hladiny moře až do 650 m, v prostředí průměrných teplot kolem 25 °C a ročního úhrnu srážek 200–400 mm. Součást řídkých křovitých savan, sukulentního buše i poloopadavých xerofilních řídkolesů.

Convolvulus filipes

Popis: Vytrvalá poléhavá nebo plazivá bylina. Stonek je přitiskle hedvábitě chlupatý, chlupy směřují špičkami k bázi. Listy jsou úzce obkopinaté, až 2,5 cm dlouhé a až 4 mm široké, polopřitiskle štětinaté. Květy vyrůstají po jednom nebo po 2 na řídce přitiskle chlupatých stopkách dlouhých až 8 cm; kališní lístky jsou vejčité, 2–3 mm dlouhé, řídce štětinaté, koruna je dlouhá asi 1 cm, bílé až světle růžová. Tobolka měří kolem 5 mm a je lysá.

Convolvulus filipes
Convolvulus filipes
Convolvulus filipes

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. a 21. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, planiny Homhil a Momi).