CONVOLVULUS ALTHAEOIDES subsp. TENUISSIMUS (Sm.) Batt. – svlačec / pupenec

Syn.: Convolvulus althaeoides subsp. elegantissimus (Mil.) Quézel et Santa, Convolvulus elegantissimus Mill., Convolvulus sericeus Forssk., Convolvulus tenuissimus Sm.
Čeleď: Convolvulaceae R. Br. – svlačcovité

Convolvulus althaeoides subsp. tenuissimus

Rozšíření: Mediteránní taxon, areál se táhne od Alžírska a Francie po Turecko a Libanon.

Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na křovinatých svazích, často v macchii, vystupuje do nadmořské výšky asi 600 m.

Convolvulus althaeoides subsp. tenuissimus

Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou poléhavé nebo pnoucí, až 2 m dlouhé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dvoutvárné, přitiskle stříbřitě hedvábitě chlupaté; dolní listy jsou vejčité až kosníkovité, 2–4 cm dlouhé a 1–3 cm široké, na bázi srdčité, na okraji nepravidelně vroubkované, na vrcholu tupé nebo špičaté; horní listy jsou hluboce laločnaté až 3–5dílné, až 6 cm dlouhé i široké, úkrojky jsou úzké, celokrajné nebo oddáleně zubaté; řapík je 1–5 cm dlouhý. Květy jsou úžlabní, jednotlivé nebo ve vidlanech; stopky jsou 3–10 cm dlouhé; listeny jsou nitkovité až úzce kopinaté, 0,3–1,2 cm dlouhé, zašpičatělé, vlnaté; kališní cípy jsou nestejné, vnější eliptické až obvejčité, 5–9 mm dlouhé, vnitřní poněkud širší, s širokým blanitým lemem; koruna je nálevkovitá, (1,6–)1,8–4,5 cm dlouhá, růžová, řidčeji bílá; tyčinek je 5, volných; čnělka je vidlicovitě rozdělená, nese 2 blizny. Plody jsou lysé tobolky.

Poznámka: Nominátní poddruh Convolvulus althaeoides subsp. althaeoides je odstále chlupatý a má širší úkrojky listů, vyskytuje se spíše v západním Středozemí. Na kontaktu obou poddruhů byly zjištěny rostliny s přechodnými znaky.

Convolvulus althaeoides subsp. tenuissimus
Convolvulus althaeoides subsp. tenuissimus

Fotografováno dne 17. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Guri i Zi).