Syn.: Agaricus comatus O. F. Müll., Agaricus comatus O. F. Müll. var. comatus, Agaricus comatus var. ovatus (Schaeff.) Fr., Agaricus cylindricus Sowerby, Agaricus fimetarius Bolton, Agaricus ovatus Schaeff., Coprinus comatus var. caprimammillatus Bogart, Coprinus comatus var. ovatus (Schaeff.) Quél., Coprinus ovatus (Schaeff.) Fr. – hník obecný, hnojník vejčitý
Čeleď: Agaricaceae Chevall. – pečárkovité
Coprinus comatus
Rozšíření: Je rozšířený téměř po celé Zemi.
Ekologie: Vyrůstá v dubnu až listopadu, jednotlivě i ve skupinách na okrajích a prosvětlených místech listnatých lesů, kolem lesních cest, v zahradách, parcích, na kompostech, na ruderálních stanovištích.
Coprinus comatus

Coprinus comatus

Popis: Mladý klobouk je vejčitý až válcovitý, má 2–7 cm v průměru, na výšku 5–15 cm, později se zvoncovitě rozevírá do průměru až 12 cm. Mladé plodnice mají bělavou barvu, na středu klobouku je zbytek hladkého vela šedavé až žlutohnědé barvy, povrch klobouků je jinak vláknitý, pokrytý roztřepenými šupinami, které se na spodním konci otáčejí nahoru. Dosti brzo od okraje nastává autolýza plodnic: okraj klobouku šedne, černá a rozplývá se na černou odkapávající tekutinu. Lupeny jsou u třeně volné, natěsnané vedle sebe, zpočátku bílé, později postupně získávají růžovou, fialovou až černou barvu a rozplývají se. Válcovitý dutý třeň je 10–25 cm vysoký, 1–3 cm tlustý, bílý, jemně vláknitý nebo vločnatý, na bázi rozšířený, s vytrvalým posunovatelným prstenem bílé barvy. Dužnina je tenká, bílá, chuť jemná, vůně slabě houbová. Výtrusný prach je černý, výtrusy vejcovité, tmavě červenohnědé, 9–13 × 7–9 µm velké.
Záměny: Menší a jemnější hnojník smetištní (Coprinus sterquilius), menší hnojník Vošoustův (Coprinus vosoustii) s hvězdovitým zbytkem vela na klobouku.
Poznámka: Mladé plodnice s bílými lupeny jsou jedlé a chutné, je třeba je rychle zpracovat.
Některé zdroje i u hnojníku obecného uvádějí přítomnost coprininu (který je obsažen především v hnojníku inkoustovém, Coprinopsis atramentaria). Coprinin vyvolává při požití alkoholu tzv. antabusový syndrom – blokuje úplné odbourání alkoholu a způsobuje značné zažívací obtíže.
Coprinus comatusCoprinus comatus
Coprinus comatusCoprinus comatus
Fotografováno ve dnech 15. 11. 2008 (u Holan), 5. 10. 2008 (u Antýglu) a 27. 9. 2008 (úpatí Poledníku).