CORCHORUS ERODIOIDES Balf. f. – jutovník

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Corchorus erodioides

Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra. Rod Corchorus má asi 40–100 druhů, které jsou rozšířeny v tropech celého světa.

Ekologie: Nízké trávníčky kolem potoků, snáší i sešlap. Na relativně vlhkých stanovištích s hlinitou až jílovitou půdou, v nižších až středních polohách do nadmořských výšek kolem 800 m. Na vápenci, vyhýbá se žulovým částem ostrova.

Corchorus erodioides

Popis: Drobná jednoletá nebo krátce vytrvalá, bezlodyžná, nanejvýš 15 cm vysoká bylina. Listy tvoří přízemní růžici, jsou krátce řapíkaté, jednoduché nebo až peřenodílné, oválné až podlouhlé, 4–9 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na okraji jednou až dvakrát pilovité, živě zelené. Květy vyrůstají ze středu růžice na 5–12 cm dlouhých stopkách, jsou čtyřčetné, mají volné, navzájem velmi podobné žluté kališní i korunní lístky, které jsou asi 0,7 mm dlouhé, obkopinaté, v květu je dále velký počet tyčinek se žlutými nitkami. Gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plodem je elipsoidní, jemně chlupatá tobolka.

Poznámka: Rostliny na první pohled poněkud připomínají mochnu husí (Argentina anserina). Naproti tomu většina zástupců rodu Corchorus jsou vysoké jednoletky.

Corchorus erodioides
Corchorus erodioides
Corchorus erodioides

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, planina Homhil).