Syn.: Cohnia flabelliformis (Bory) Cárdenas, Cohnia floribunda Kunth, Cohnia macrophylla Kunth, Cohnia mauritiana (Lam.) Baker, Cohnia parviflora Kunth, Cordyline flabelliformis (Bory) K. Koch, Cordyline floribunda (Kunth) K. Koch, Cordyline macrophylla (Kunth) K. Koch, Dracaena acuminata Thunb. et Dalm., Dracaena flabelliformis Bory, Dracaena mauritiana Lam., Dracaena sarmentosa Bojer ex Baker, Terminalis floribunda (Kunth) Kuntze, Terminalis mauritiana (Lam.) Kuntze
Česká jména: dračinka (Mareček 1994)
Čeleď: Agavaceae Endl.; Asparagaceae Juss. – chřestovité; Asteliaceae Dumort.; Laxmanniaceae Bubani; Lomandraceae Lotsy
Cordyline mauritiana
Rozšíření: Roste pouze v souostroví Maskarény na Réunionu a Mauriciu. Do rodu Cordyline náleží asi 15 druhů rostoucích v jihovýchodní Asii, Austrálii (zde je největší druhová diverzita rodu), na Novém Zélandu a v Oceánii.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské tropické lesy v nadmořských výškách 500–2000 m, pravidelně ovlivňované monzunem – toto prostředí se vyznačuje enormní a stabilní vzdušnou vlhkostí. Rostliny občas rostou jako epifyty.
Cordyline mauritiana
Popis: Dvoudomý stromek s nevětveným, válcovitým, často zprohýbaným kmínkem, dosahující výšky 3–4 m; z báze rostliny může kmínků vyrůstat několik. Na vrcholku kmínku vyrůstají dvouřadě uspořádané, pásovité, až 80 cm dlouhé listy s nápadnou žlutou střední žilkou. Květenství je úžlabní, delší než listy, bohatě latovitě větvené; květy jsou trojčetné, mají 6 téměř úplně volných, čárkovitých, bílých okvětních lístků, obsahují 6 tyčinek, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů a má svrchní semeník. Plody jsou kulovité až elipsoidní bobule, v plné zralosti černé.
Cordyline mauritiana
Cordyline mauritianaCordyline mauritiana
Cordyline mauritianaCordyline mauritiana
Cordyline mauritiana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9., 11. a 15. 9. 2008 (Réunion, Bélouve, Col de Fourche a Forêt de Bébour).