CORIANDRUM SATIVUM L. – koriandr setý / koriander siaty

Syn.: Bifora loureirii Kostel., Selinum coriandrum E. H. L. Krause
Česká jména: koryandr (Hájek 1562), koryandr anebo koliandr (Huber 1596), koriandr obecný (Presl 1846), koriandr setý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: koriander siaty (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Apiaceae Lind. – miříkovité
Coriandrum sativum
Rozšíření: Pochází pravděpodobně ze západní Asie nebo východního Středozemí. Druhotně se výskytuje ve střední a jižní Evropě, severní a jižní Africe, Makaronésii, střední a východní Asii, v jižních oblastech Austrálie, na Havajských ostrovech, v Severní Americe (od Nové Anglie až do Kalifornie, též v Karibské oblasti) i na jihu Jižní Ameriky (od jihu Brazílie a Paraguaye až do Patagonie, také na ostrovech Juana Fernándeze).
Ekologie: Většinou jen v kultuře. Pěstuje se v zahradách i na polích a v nádobách, občas zplaňuje. Vyžaduje dostatek slunce, provzdušněnou úživnou půdu. Kvete v červnu a červenci.
Coriandrum sativum
Popis: Jednoletá bylina s hladkou lodyhou v horní polovině větvenou, dorůstající až 70 cm výšky. Listy v dolní části jednoduše zpeřené, dlouze řapíkaté, čepel v obrysu úzce eliptická, často trojdílná a na okraji zubatá. Listy v horní polovině dělené v čárkovité úkrojky, nejčastěji 2–3krát peřenosečné, 5–6 cm dlouhé, vzhůru se zmenšující. Květenství je okolík s 5–6 okolíčky, květy jsou bílé nebo narůžovělé, vnější dvouklané lístky výrazně paprskující. Plodem je kulovitá nerozpadavá dvounažka se zbytkem kalicha na vrcholu a s hladkým žebrováním na povrchu. Celá rostlina je silně aromatická díky obsahu tridecenalu, ne každému je tato vůně příjemná.
Využití: Používá se jako koření, v suchém stavu plody a kořen, v čerstvém listy nebo celé mladé rostliny. Suché plody příjemně voní, chutnají nasládle, ale palčivě. Obsahují aromatickou silici s linaloolem. Povzbuzuje činnost žaludku a střev. Jako koření je oblíbený více v Asii než v Evropě, v Evropě se přidává do chleba a pečiva. Zelená nať je oblíbeným kořením v Rusku, Presl (1846) také uvádí, že čerstvou nať stěnicemi silně zapáchající oblibují sobě Tataři, dělajíce z ní polévky. Je součástí indického kari. Plody jsou využívány i pro farmaceutické účely (Oleum coriandri). V lidovém léčitelství se používá koriandrový čaj při žaludečních problémech a nadýmání. Obklady se přikládají na vředy a revmatická onemocnění kloubů. Semena obalovaná v cukru se používala při žaludečních potížích jako náhražka tzv. cicvárového semínka. Využívá se i při výrobě alkoholických nápojů.
Coriandrum sativum
Coriandrum sativum
Coriandrum sativum
Fotografováno ve dnech 30. 7. 2005 (Rusko, Možajsk) a 10. 6. 2013 (Chorvatsko, Šibenik, klášterní zahrada).