Syn.: Pterygodium orobanchoides (L. f.) Schltr., Satyrium orobanchoides L. f.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Corycium orobanchoides
Rozšíření: Roste pouze v Jihoafrické republice na západě a jihu provincie Western Cape v oblasti mezi horskou skupinou Gifberg a Střelkovým mysem.
Ekologie: Provází travnatou a křovinatou vegetaci na písčitých svazích a plošinách, nejčastěji s formací renosterveld; lokality leží v oblasti s vlhkými zimami a velmi suchým létem a vystupují do nadmořské výšky 500 m. Kvete na jaře, květy nepříjemně páchnou.
Corycium orobanchoides
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízou, vysoká 25–40 cm. Listy jsou četné, na lodyze pravidelně rozmístěné, kopinaté, lysé. Květenství je bohatý hustý hrozen; květy jsou vodorovně odstálé, 5–15 mm dlouhé, žlutozelené, na koncích s červenavými skvrnkami, 2 vnější postranní okvětní lístky srůstají do jakési trubky, pysk je dvouklaný, jeho laloky směřují přímo dopředu, s dlouhými přívěsky, směřujícími v květu nazpět nad prašník v gynostemiu. Plody jsou hnědé tobolky.
Ohrožení a ochrana: Spíše běžnější druh, Červený seznam Jihoafrické republiky (2009) jej klasifikuje do skupiny taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern). Jako všechny vstavačovité, je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou CITES.
Corycium orobanchoides
Corycium orobanchoidesCorycium orobanchoides
Corycium orobanchoides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park; Darling, Oudepost Reserve).