Syn.: Capnoides fedtschenkoana (Regel) Kuntze, Cysticorydalis fedtschenkoana (Regel) Fedde
Čeleď: Fumariaceae DC. – zemědýmovité; Papaveraceae Juss. – makovité
Corydalis fedtschenkoana
Rozšíření: Velehory Střední Asie, areál tohoto druhu se táhne od pohoří Ťan-šan přes Pamír po Hindúkuš a Taxkorgan, vyskytuje se tedy v západočínské autonomní oblasti Sin-ťiang, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a ve východním Afghánistánu.
Ekologie: Roste na horských kamenitých svazích, morénách a v suti, v nadmořských výškách od 3700 až do 4500 m. Kvete v červenci.
Corydalis fedtschenkoana
Popis: Vytrvalá bylina s tenkým oddenkem a bazální částí skrytou v suti. Lodyha vyrůstá z úžlabí bazálních listů, je vystoupavá, 10–15 cm dlouhá, ve spodní části je bezlistá, v horní části s 1–3 malými redukovanými listy; bazální listy jsou rozložené na suti, jejich řapíky jsou 7–15 cm dlouhé, čepel je v obrysu vejčitá, 10–18 cm dlouhá a 5–8 cm široká, výrazně šedomodrá, třikrát zpeřená, se zhruba 10 páry primárních lístků, úkrojky posledního řádu jsou vejčité, tupé nebo hrotité. Květenstvím je bohatý hrozen, 20–40květý; spodní listeny jsou podobné listům, střední a horní listeny jsou podlouhlé až kopinaté, o něco delší než květní stopky; kališní lístky jsou jen 2–5 mm dlouhé, blanité, zubaté; koruny jsou rovné, bílé s purpurově černým vrcholem, vnější korunní lístky jsou asi 20 mm dlouhé, vnitřní korunní lístky 11–12 mm dlouhé; ostruha je dolu zahnutá, 8–9 mm dlouhá. Plodem je kulovitá až elipsoidní tobolka, 2–3,5 cm dlouhá.
Corydalis fedtschenkoana
Corydalis fedtschenkoana
Corydalis fedtschenkoana
Corydalis fedtschenkoana
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).