Syn.: Cenia pectinata DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cotula mariae
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice na pomezí provincií Western a Eastern Cape, přibližně mezi městy Knysna a Port Elizabeth.
Ekologie: Roste v křovinách na svazích nad mořským pobřežím, vystupuje až do nadmořské výšky 700 m.
Cotula mariae
Popis: Nízká polštářovitá bylina až polokeřík (některé zdroje spekulují o jednoletosti), dorůstá výšky 15–30 cm; sterilní výhony jsou krátké, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, 2krát peřenosečné, koncové úkrojky jsou čárkovité až podlouhlé. Úbory jsou jednotlivé, dlouze stopkaté, diskovité; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny jsou dvouřadé, na špičce blanité; všechny květy jsou žluté, kratičké liguly jsou samičí, květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité až zvonkovité, na vrcholu s 4 cípy. Nažky jsou stopečkaté, zploštělé, na okraji křídlaté; chmýr tvoří jedna řada chloupků.
Poznámka: V rodu Cotula se rozlišuje asi 55 druhů, které pocházejí především z jižní polokoule – více než 40 jich roste v Africe (některé africké druhy ovšem zasahují až nad rovník a Cotula abyssinica dokonce i na Arabský poloostrov), dále z Austrálie a Jižní Ameriky. Část druhů je vytrvalých, jiné jsou jednoleté, některé mají dokonce charakter vodních makrofyt (např. Cotula coronopifolia).
Cotula mariae
Cotula mariae
Cotula mariae
Fotografováno dne 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Garden Route National Park, Robberg Peninsula).