Syn.: Crambe strigosa var. glabrata DC.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Crambe laevigata
Rozšíření: Úzce endemický druh vyskytující se na malém území na severozápadě ostrova Tenerife, jen v údolí pod vesnicí Masca.
Ekologie: Roste ve třech oddělených populacích v hluboké skalnaté rokli, společně například s druhy Aeonium canariense, Aeonium tabuliforme, Greenovia dodrentalis, Vieraea laevigata, Hypericum reflexum, Pericallis lanata aj., v nadmořských výškách od 200 do 950 m. Kvete od března do června.
Crambe laevigata
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s dřevnatou bází, 40–50(–170) cm vysoký, lysý. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, vejčité až široce kopinaté, až 13 cm dlouhé a 7 cm široké, na bázi klínovité, na okraji nepravidelně hrubě zubaté, na vrcholu špičaté, lysé, šedozelené, s výraznou bílou hlavní žilkou. Květenství je latnaté, poměrně řídké, jen s několika odstálými větvemi; listeny jsou bylinné, kopinaté, lysé, opadavé; kališní lístky kopinaté, tupé; korunní lístky jsou bílé.
Záměny: Podobným druhem ze stejné oblasti (jen s trochu větším areálem) je Crambe scaberrima, tento katrán má listy na povrchu drsné, krátce přitiskle chlupaté, zároveň přisedlé nebo s řapíky jen velmi krátkými a křídlatými, jeho latnaté květenství je poměrně robustní.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN klasifikuje tento katrán jako ohrožený (EN), celý areál druhu není větší než 0,3 hektaru. Ve Španělsku je druhem zákonem chráněným, na mezinárodní úrovni je přísně chráněn rovněž Bernskou úmluvou i Směrnicí o stanovištích.
Poznámka: Rod Crambe je na Kanárských ostrovech zastoupen 12 druhy, všechny jsou endemické. Na nedaleké Madeiře najdeme ještě další příbuzný druh katránu Crambe fruticosa.
Crambe laevigata
Crambe laevigata
Crambe laevigata
Crambe laevigata
Crambe laevigata
Fotografováno dne 28. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Masca).