Syn.: Crassocephalum cernuum (L. f.) Moench, Cremocephalum cernuum Cass., Gynura rubens (Juss. ex Jacq.) Muschl., Senecio cernuus L. f., Senecio rubens Juss. ex Jacq.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Crassocephalum rubens
Rozšíření: Druh tropické Afriky, vyskytuje se v subsaharské části kontinentu od Guiney přes Kamerun až po Etiopii, zřejmě zasahuje i na Arabský poloostrov do Jemenu, k jihu areál vede přes Tanzanii a Angolu až do jižního Mosambiku a jihoafrické provincie KwaZulu-Natal, objevuje se také na Madagaskaru a Maskarénách. Byl zavlečen rovněž do jihovýchodní Asie, najdeme jej v Barmě, čínském Jün-nanu i na Tchaj-wanu, jeho šíření může mít až invazivní charakter.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích i v křovinaté vegetaci, na březích vodních toků, ale i na plantážích, podél cest a na rumištích a skládkách.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–100(–150) cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, chlupatou nebo i téměř lysou. Listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu eliptické, kopinaté až obvejčité, 1–20 cm dlouhé a 0,5–7,5 cm široké, na bázi klínovité, na okraji chobotnaté až lyrovité, na vrcholu zaokrouhlené nebo i špičaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na stopkách 10–20 cm dlouhých; listenů zákrovečku je 5–22, jsou čárkovité až úzce kopinaté, zákrov je válcovitý, až 1,3 cm dlouhý, zákrovní listeny vyrůstají v jediné řadě, jsou kopinaté, lysé nebo jen řídce chlupaté; květy jsou trubkovité, oboupohlavné, modré, nachové nebo nafialovělé, někdy snad i růžové nebo červené. Plodem je nažka s chmýrem.
Využití: Rostlina se v Africe používá v kuchyni jako zelenina, je užívána k mnoha účelům i v tradiční africké medicíně. Její vůně údajně odpuzuje krokodýly.
Poznámka: K rodu Crassocephalum je v současnosti řazeno asi 24 druhů z tropických oblastí Starého světa (především z Afriky).
Crassocephalum rubens
Crassocephalum rubens
Crassocephalum rubens
Crassocephalum rubens
Crassocephalum rubens
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 2. 2018 (Barma, předměstí Mandalaje).