CRASSULA DICHOTOMA L. – tlustice

Syn.: Crassula chlorifolia (DC.) D. Dietr., Crassula gentianoides Lam., Crassula retroflexa Thunb., Grammanthes caesia E. Mey. ex Harv. et Sond., Grammanthes chloriflora DC., Grammanthes flava E. Mey. ex Harv. et Sond., Grammanthes gentianoides DC., Grammanthes retroflexa Sweet, Grammanthes sebaeoides Eckl. et Zeyh., Vauanthes chloriflora Haw., Vauanthes dichotoma Kuntze
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Crassula dichotoma

Rozšíření: Roste pouze v Jihoafrické republice v provinciích Northern a Western Cape, v území mezi městečkem Springbok, Kapským poloostrovem a mysem Agulhas.

Ekologie: Roste na písčitých místech s neúplně zapojenou vegetací ve formacích fynbos i renosterveld, na jaře často vlhkých. Vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m. Velmi krátkověká rostlina efemérního charakteru.

Crassula dichotoma

Popis: Drobná jednoletá bylina s přímou, 5–15(–25) cm vysokou, větvenou lodyhou. Listy jsou dužnaté, vstřícné, zploštělé, obvejčité, podlouhlé až čárkovité, řidčeji kopinaté, 0,5–1,2(–1,8) cm dlouhé a 1–6(–10) mm široké, zelené, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je koncový vrcholík; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou kopinaté, 4–6 mm dlouhé, zelené, lysé, tupé, konci ven vyhnuté; koruna je řepicovitá, (0,7–)0,8–1,2(–2) cm dlouhá, dolní 2,5–4 mm jsou srostlé, žlutá až oranžová, v ústí s tmavšími skvrnkami, korunní cípy jsou rozestálé, vejčité až kopinaté, tupé nebo špičaté; tyčinky v počtu 5 přirůstají zevnitř ke korunní trubce, nesou žluté prašníky; gyneceum je tvořeno 5 volnými plodolisty, semeník je svrchní. Plody jsou měchýřky.

Poznámka: Dosti neobvyklý jednoletý zástupce rodu Crassula uspořádáním květů poněkud připomíná rostliny z čeledi hořcovitých (Gentianaceae).

Crassula dichotoma
Crassula dichotoma
Crassula dichotoma
Crassula dichotoma

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park; Darling, rezervace Oudepost).