Syn.: Crocus vernus var. neapolitanus Ker Gawl., Crocus neapoliatnus (Ker Gawl.) Loisel.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Crocus vernus subsp. neapolitanus
Rozšíření: Tento taxon se uvádí ze severošpanělských pohoří včetně Pyrenejí, dále z jižních Alp (snad zasahuje až do Slovinska) a centrálních Apenin.
Ekologie: Vyskytuje se v různém prostředí, od listnatých lesů přes louky a pastviny až do trávníků nad horní hranicí lesa, včetně sněhových vyležisk. Vystupuje až do nadmořské výšky 2800 m.
Crocus vernus subsp. neapolitanus
Popis: Vytrvalá hlíznatá bylina vysoká 10–20 cm; hlízka je poněkud zploštělá, 1–2 cm v průměru, její obaly se třepí do tenkých v horní části nezřetelně síťnatých vláken. Dolní 2–3 listy jsou redukované do bělavých pochev, další 2–3 jsou přímé, čárkovité, zhruba stejně dlouhé jako květy, (2–)3–4(–6) mm široké, uprostřed s bílým proužkem. Květy vyrůstají většinou po jednom, jsou podepřeny bělavým toulcem; okvětí je 6četné, na bázi srostlé, vnější cípy jsou úzce kopisťovité, 3–4 cm dlouhé a 1,2–1,5 cm široké, fialové, ke špičce tmavší, zřídka bílé, vnitřní jsou poněkud užší a světlejší; tyčinky jsou 3, jejich prašníky jsou 1,5–1,6 cm dlouhé, žluté; čnělka je většinou stejně dlouhá nebo delší než tyčinky, nahoře rozeklaná do 3 růžových až oranžových blizen. Plody jsou tobolky.
Využití: Taxon patří mezi výchozí typy pěstovaných šafránů.
Poznámka: Taxon velmi blízce příbuzný šafránu Crocus vernus subsp. vernus (syn.: Crocus albiflorus); v místech kontaktu obou taxonů mívá subsp. neapolitanus větší, převážně fialové květy s čnělkami výrazně kratšími než tyčinky, zatímco subsp. vernus má květy menší a povětšinou bílé, čnělky bývají často stejně dlouhé jako tyčinky a dokonce někdy je o něco přesahují. Tato charakteristika ovšem neplatí na severním okraji areálu subsp. vernus, kde se vyskytují populace s převážně fialovými květy. V dosavadní literatuře panují na klasifikaci těchto rostlin nejednoznačné názory; zde vycházíme z konceptu v nedávno vyšlém svazku Flora iberica (2013).
Crocus vernus subsp. neapolitanusCrocus vernus subsp. neapolitanus
Fotografovala Alena Vydrová dne 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Pericoli).