CROCUS OLIVIERI J. Gay – šafrán / šafran

Syn.: Crocus aucheri Boiss., Crocus lageniflorus var. oliverianus Herb., Crocus olivieri f. balcanicus Kitan. et Drenk., Crocus sulphureus Klatt, nom. illeg., Crocus suterianus Herb., Crocus syriacus Tchich., nom. illeg.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Crocus olivieri

Rozšíření: Jižní část Balkánského poloostrova a oblast Egejského moře. Vyskytuje se lokálně v Řecku, Makedonii, Bulharsku, jihovýchodním Rumunsku, Albánii a Turecku.

Ekologie: Roste na horských trávnících, ve světlých lesích, v houštinách i na sněhových vyležiskách, v nadmořské výšce od 500 do 1400 m. Kvete od února do dubna.

Crocus olivieri

Popis: Vytrvalá bylina se síťkovanou hlízkou, 8–15 cm vysoká. Již v době květu jsou přítomny listy vyrůstající v počtu 2–8, jsou čárkovité, široké 2–4 mm, s výraznou bílou střední žilkou. Květy vyrůstají po 1–4, jsou žluté až sytě oranžové, lysé nebo jemně chlupaté, trubka je 5–20 mm dlouhá, žlutá až oranžová, někdy nahnědlá, okvětní lístky jsou obkopinaté až vejčité, 1–5 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, tupé nebo špičaté. Prašníky tyčinek jsou žluté, žlutá, častěji oranžová, je i 6ramenná čnělka. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: V Bulharsku chráněný druh.

Crocus olivieri
Crocus olivieri
Crocus olivieri
Crocus olivieri
Crocus olivieri

Fotografováno dne 30. 4. 2015 (Řecko, pohoří Ziria).