CROTALARIA QUARTINIANA A. Rich. – chřestnatec

Syn.: Crotalaria azaisii Sacl., Crotalaria platycalyx Baker, Phyllocalyx quartinianus A. Rich.
Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Crotalaria quartiniana

Rozšíření: Vyskytuje se v horách tropické východní Afriky od Eritrey po Zambii, v Angole a také v okolí Kamerunské hory, také je znám z horských oblastí Jemenu.

Ekologie: Stanovištěm jsou okraje lesů, paseky, křoviny v nivách, lokality leží v nadmořských výškách 1200–2650 m.

Crotalaria quartiniana

Popis: Dosti statná, přímá nebo opíravá, bohatě větvená, jednoletá bylina, vysoká až 1,5 m. Listy jsou střídavé, trojčetné, lístky jsou čárkovité až vejčité, na líci lysé, na rubu přitiskle hedvábité, prostřední je 2,5–4 cm dlouhý a 1–2,5 cm široký, na vrcholu zašpičatělý; řapík je až 4 cm dlouhý; palisty jsou nepatrné, štětinovité. Květenství je řídký, 3–4(–10)květý hrozen na prodloužené stopce; pod květy jsou zřetelné listence; kalich je zvonkovitý, asi 1,2 cm dlouhý, rozčleněný asi do 3/4, cípy jsou lupenité, kopinaté, dva horní jsou nesymetrické; koruna je světle žlutá, pavéza má na bázi výraznou tmavou skvrnu; tyčinek je 10, 5 dlouhých a 5 kratších. Lusk je válcovitý, 2,5–3 cm dlouhý, lysý.

Poznámka: Druhové jméno nese po francouzském badateli Léonu Richardovi Quartinu-Dillonovi, který v roce 1840 zahynul v průběhu objevitelské expedice za poznáním přírody Etiopie.

Crotalaria quartiniana
Crotalaria quartiniana
Crotalaria quartiniana

Fotografováno dne 2. 11. 2006 (Etiopie, Simien Mts., Mekarabiya).