CRUCIANELLA MARITIMA L.

Syn.: Crucianella erecta Shecut, Crucianella rupestris Guss., Rubeola maritima (L.) Moench
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Crucianella maritima
Rozšíření: Druh s centrem areálu v západním Středozemí, vyskytuje se od Portugalska do Itálie a okrajově i v Albánii, dále v severní Africe od Maroka po Libyi a Egypt, z ostrovů na Baleárách, Korsice, Sardinii, Sicílii a Maltě.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou zazemněné písečné duny na mořském pobřeží, jen výjimečně zasahuje hlouběji do vnitrozemí.
Crucianella maritima
Popis: Nízký polokeř dorůstající výšky 20–40 cm; větvičky jsou plazivé nebo vystoupavé, často prorůstající pískem, křivolaké a lámavé. Listy jsou uspořádány v čtyřčetných přeslenech, jsou trojúhelníkovité, 4–7 mm dlouhé, na vrcholu špičaté až poněkud pichlavé. Květenství jsou husté, 3–5 cm dlouhé klasy na koncích větviček; listeny pod květy jsou 3, trojúhelníkovité, žlábkovité, 0,7–1,1 cm dlouhé a 3–6 mm široké, brvité, na okraji s blanitým lemem; květy jsou 5četné; kalich je zakrnělý; koruna vyčnívá zpoza listenů, je trubkovitá, 7–9(–11) mm dlouhá, žlutavá, s krátkými zaokrouhlenými cípy; tyčinek je 5; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, tvoří spodní semeník. Plody jsou obvejcovité, 2,3–3 mm dlouhé dvounažky, nejčastěji se však vyvíjí pouze jediná.
Poznámka: Řada druhů rodu Crucianella jsou drobné přímé jednoletky; ve Středozemí rostou Crucianella angustifolia s čárkovitými a Crucianella latifolia s obkopinatými listy.
Crucianella maritima
Crucianella maritima
Crucianella maritima
Crucianella maritima
Crucianella maritima
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 16. 5. 2013 (Itálie, Sardinie: Oristano, San Giovanni di Sinis-Tharros).