Syn.: Cryptogramma crispa var. acrostichoides (R. Br.) C. B. Clarke, Cryptogramma crispa subsp. acrostichoides Hultén
Čeleď: Adiantaceae (C. Presl) Ching – netíkovité; Cryptogrammaceae Pichi-Sermolli – jinořadcovité
Cryptogramma acrostichoides
Rozšíření: Druh roste na Dálném východě na Kamčatce, mnohem rozsáhlejší část areálu se rozkládá v Severní Americe, kde je znám z Aljašky, v Kanadě roste od Yukonu po Ontario, ve Spojených státech na východě ještě v Michiganu, na západě zasahuje až do Kalifornie a Nového Mexika a snad i na Kalifornský poloostrov v Mexiku.
Ekologie: Provází skalky a sutě na relativně suchých stanovištích, zpravidla na nevápenných horninách, vystupuje až do nadmořských výšek kolem 3000 m.
Cryptogramma acrostichoides
Popis: Drobnější kapradina s dvojími listy, dorůstající výšky asi 25 cm; oddenek plazivý, větvený, 1–2 cm v průměru, pokrytý hustými dvoubarevnými kopinatými plevinami. Listy vyrůstají v trsech, přezimují, sterilní jsou rozestálé, 3–17 cm dlouhé, řapík je pevný, plevinatý; čepel je v obrysu trojúhelníkovitá až vejčitě kopinatá, 2–3krát zpeřená; fertilní listy jsou přímé, 5–25 cm dlouhé, jejich úkrojky jsou vodorovné nebo vzpřímené, čárkovité, 3–12 mm dlouhé, na okraji podvinuté. Sporangia tvoří kupky, kryté okrajem čepele.
Poznámka: Na rozdíl od evropského druhu Cryptogramma crispa má poloviční počet chromosomů (2n = 60).
Cryptogramma acrostichoides
Cryptogramma acrostichoides
Fotografováno dne 23. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Glacier NP, Glacier Crest).